Al-Haqqa · 35/52
Översättning Translitteration — Sura Al-Haqqa
فَلَيْسَ لَهُ الْيَوْمَ هَاهُنَا حَمِيمٌ ۝٣٥
Falaysa lahul yawma haahunaa hameem
📖 På Svenska
Därför har han här i dag ingen vän

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord:

  • Ḥamīm (حَمِيم): En nära släkting eller en varm och innerlig vän som står en nära och som man kan vända sig till för hjälp och stöd.

Tolkning av versen:

Denna vers är en fortsättning på beskrivningen av den förnekarens öde på Domedagen. Versen klargör att den som i detta liv förnekade sanningen och var envis i sin otro, kommer på denna dag att stå helt ensam och övergiven. Han kommer inte att ha någon nära släkting eller vän som kan hjälpa honom eller avvärja straffet från honom. Alla band som han kanske litade på i världen – familj, vänner, makt eller rikedom – kommer att vara helt värdelösa och utan nytta. Ingen kommer att kunna ingripa till hans förmån eller lätta på det straff som väntar honom. Denna vers betonar den totala isoleringen och hjälplösheten för den som levde i synd och förnekelse, och att ingen medkänsla eller hjälp finns tillgänglig för honom på den dagen.

Lärdomar och insikter från versen:

  1. Vikten av goda handlingar och tro: Denna vers visar att ingen relation eller position i världen kan rädda en människa på Domedagen. Det enda som räddar är tron på Allah och goda handlingar. Därför bör vi alla sträva efter att bygga vår relation med Allah genom lydnad och hängivenhet.
  2. Allahs rättvisa: Versen påminner oss om att Allahs dom är rättvis och fullkomlig. Den som förnekade sanningen och levde i synd kommer att få konsekvenserna av sina val, medan den som trodde och gjorde gott kommer att belönas.
  3. Uppmaning till eftertanke: Versen uppmanar oss att reflektera över våra liv och våra prioriteringar. Investerar vi i det som består och gagnar oss i det eviga livet, eller förlitar vi oss på tillfälliga ting som kommer att överges?
  4. Barmhärtighetens dörr är öppen: Trots den allvarliga varningen i denna vers, påminner den oss om att vi fortfarande har möjlighet att vända oss till Allah i denna värld. Vi kan söka Hans förlåtelse och närma oss Honom genom lydnad, så att vi inte hamnar i denna fruktansvärda ensamhet på Domedagen.


📜 Vers 33-37 — Sura Al-Haqqa

33إِنَّهُ كَانَ لَا يُؤْمِنُ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ
han ville nämligen inte tro på Guds höga majestät,
34وَلَا يَحُضُّ عَلَىٰ طَعَامِ الْمِسْكِينِ
och uppmanade ingen att ge den fattige att äta.
35فَلَيْسَ لَهُ الْيَوْمَ هَاهُنَا حَمِيمٌ
Därför har han här i dag ingen vän
36وَلَا طَعَامٌ إِلَّا مِنْ غِسْلِينٍ
och får ingen annan föda än sådana motbjudande anrättningar
37لَّا يَأْكُلُهُ إِلَّا الْخَاطِئُونَ
som bara syndarna kan svälja."
Al-HaqqaKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
35Vers

Översättning — Al-Haqqa 35

Sura Al-Haqqa Vers 35 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Därför har han här i dag ingen vän

Sura Vers 35/52 — Sura Al-Haqqa الحاقة (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Haqqa Lyssna, Sura Al-Haqqa Översättning, Sura Al-Haqqa mp3, Sura Al-Haqqa pdf. Vers 33–37. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers