An-Naba · 14/40
Översättning Translitteration — Sura An-Naba
وَأَنزَلْنَا مِنَ الْمُعْصِرَاتِ مَاءً ثَجَّاجًا ۝١٤
Wa anzalna minal m`usiraati maa-an saj-jaaja
📖 På Svenska
Och Vi pressar ut vattnet ur regnmolnen i rikliga flöden

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord i versen:

  • Al-Muʿṣirāt (الْمُعْصِرَاتِ): Moln som är fyllda med regn och som är redo att släppa ifrån sig vattnet, likt en frukt som pressas för att få fram dess vätska.
  • Thajjāj (ثَجَّاجًا): Vatten som flödar och strömmar i överflöd, rikligt och kontinuerligt.

Tolkning av versen:

I denna vers påminner Allah oss om en av Sina stora välsignelser: Han sänder ner från molnen, som är tunga av regn och redo att tömmas, ett ymnigt och strömmande vatten. Dessa moln drivs av vindarna och pressas likt en urvriden trasa, så att regnet faller i rikliga mängder. Detta vatten är inte vilket vatten som helst – det är källan till liv på jorden. Genom detta regn växer sädeslag som människor använder som föda, grönsaker och betesmarker för djuren, samt frodiga trädgårdar med sammanflätade grenar och täta bladverk. Allt detta är ett bevis på Allahs makt, omsorg och visdom, och en påminnelse om att Han ensam är Skaparen och Försörjaren.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs barmhärtighet och omsorg: Regnet som faller från himlen är en gåva från Allah, som visar Sin omsorg om alla sina skapelser – både människor, djur och växter. Detta bör fylla våra hjärtan med tacksamhet och kärlek till Honom.
  2. Kraften i Allahs skapelse: Att molnen pressas och ger ifrån sig vatten i sådana mängder är ett under som endast Allah kan åstadkomma. Det stärker vår tro och får oss att begrunda Hans storhet.
  3. Livet är beroende av Allah: Utan regnet skulle jorden vara öde och livet omöjligt. Denna vers lär oss att vi i allt är beroende av Allah, och att vi därför bör vända oss till Honom i bön och ödmjukhet.
  4. Uppmaning till reflektion: Genom att se på naturen och dess kretslopp – molnen, regnet, växterna – uppmanas vi att använda vårt förstånd och begrunda skapelsens tecken, vilket leder oss närmare tron och insikten om att det finns en vis Skapare bakom allt.
  5. Hopp och förtröstan: Precis som Allah sänder regn från himlen för att ge liv åt den torra jorden, sänder Han också nåd och vägledning till hjärtan som är törstande efter sanning. Detta ger oss hopp om Allahs barmhärtighet och Hans förmåga att förvandla svårigheter till lättnad.


📜 Vers 12-16 — Sura An-Naba

12وَبَنَيْنَا فَوْقَكُمْ سَبْعًا شِدَادًا
Och Vi har välvt sju fast hopfogade [himlar] över er
13وَجَعَلْنَا سِرَاجًا وَهَّاجًا
och [där] skapat en vitglödande lampa.
14وَأَنزَلْنَا مِنَ الْمُعْصِرَاتِ مَاءً ثَجَّاجًا
Och Vi pressar ut vattnet ur regnmolnen i rikliga flöden
15لِّنُخْرِجَ بِهِ حَبًّا وَنَبَاتًا
och frambringar därmed säd och [annan] växtlighet
16وَجَنَّاتٍ أَلْفَافًا
och rikt blommande trädgårdar.
An-NabaKoranregister
40Vers
MekkanskRevelation
14Vers

Översättning — An-Naba 14

Sura An-Naba Vers 14 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Och Vi pressar ut vattnet ur regnmolnen i rikliga flöden

Sura Vers 14/40 — Sura An-Naba النبأ (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura An-Naba Lyssna, Sura An-Naba Översättning, Sura An-Naba mp3, Sura An-Naba pdf. Vers 12–16. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers