Taha · 61/135
Översättning Translitteration — Sura Taha
قَالَ لَهُم مُّوسَىٰ وَيْلَكُمْ لَا تَفْتَرُوا عَلَى اللَّهِ كَذِبًا فَيُسْحِتَكُم بِعَذَابٍ ۖ وَقَدْ خَابَ مَنِ افْتَرَىٰ ۝٦١
Qaala lahum Moosaa wailakum laa taftaroo `alal laahi kaziban fa yus hitakum bi `azaab, wa qad khaaba manif taraa
📖 På Svenska
Moses sade till dem: "Den av er som sätter ihop lögner om Gud drar olycka över sig; ja, Han skall förinta er med [Sitt] straff! Den som sätter ihop lögner om Gud är dömd att misslyckas."

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck i versen:

  • Waylakum (وَيْلَكُمْ): Ett varnings- och förmaningsuttryck som betyder "Ve er!" eller "Akta er!" – det används för att varna någon på ett allvarligt sätt.
  • Taftarū (تَفْتَرُوا): Att hitta på lögner och fabricera osanningar, särskilt att tillskriva Allah något som inte är sant.
  • Yus'hitakum (يُسْحِتَكُمْ): Att utplåna och förgöra någon fullständigt, så att inget blir kvar.
  • Khāba (خَابَ): Att förlora, misslyckas och gå under.

Tolkning av versen:

Profeten Mūsā (Moses), frid vare med honom, vände sig till Faraos trollkarlar med en allvarlig varning och förmaning. Han sade till dem: "Ve er! Akta er!" – detta är ett kraftfullt uttryck som syftar till att väcka deras medvetenhet och få dem att tänka efter innan de agerar. Han varnade dem för att inte fabricera lögner mot Allah genom att använda sin magi för att lura människor och få dem att tro att det de gör är sanning. Han förklarade att om de fortsätter med detta, kommer Allah att straffa dem med ett förödande straff som utplånar dem fullständigt. Därefter påpekade Mūsā att den som hittar på lögner mot Allah redan har förlorat, både i detta liv och i det kommande. Detta var en uppmaning till dem att överge sitt bedrägeri och istället söka sanningen, innan det var för sent.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allvaret i att ljuga om Allah: Versen visar tydligt att det är en av de största synderna att tillskriva Allah lögner eller att använda falskhet för att vilseleda människor. Detta är en handling som leder till förlust och undergång.
  2. Uppmaning till sanning: Mūsā, frid vare med honom, uppmanade trollkarlarna att sluta med sitt bedrägeri och istället söka sanningen. Detta visar islams kärna – att alltid sträva efter sanning och rättvisa, även inför fiender.
  3. Allahs straff är verkligt: Versen påminner oss om att Allahs straff är allvarligt och att ingen kan undkomma det om de medvetet fortsätter i synd och lögn. Detta inger fruktan och får människan att reflektera över sina handlingar.
  4. Möjligheten till rättelse: Trots att trollkarlarna var på fel sida, gav Mūsā dem en chans att tänka om och vända tillbaka. Detta visar islams barmhärtighet och att dörren till ånger alltid är öppen för den som söker sanningen.
  5. Förlusten för lögnarna: Versen avslutas med att den som fabricerar lögner mot Allah har förlorat. Detta är en tröst för de troende och en varning för dem som envisas i falskhet – att sanningen alltid segrar och lögnen alltid går under.


📜 Vers 59-63 — Sura Taha

59قَالَ مَوْعِدُكُمْ يَوْمُ الزِّينَةِ وَأَن يُحْشَرَ النَّاسُ ضُحًى
[Moses] svarade: "Det möte som du [vill kalla till] skall äga rum på er stora högtidsdag och låt folket samlas redan på förmiddagen."
60فَتَوَلَّىٰ فِرْعَوْنُ فَجَمَعَ كَيْدَهُ ثُمَّ أَتَىٰ
Farao drog sig tillbaka [med sina rådgivare] för att planera hur de skulle gå till väga; och [när tiden för mötet kom] infann han sig.
61قَالَ لَهُم مُّوسَىٰ وَيْلَكُمْ لَا تَفْتَرُوا عَلَى اللَّهِ كَذِبًا فَيُسْحِتَكُم بِعَذَابٍ ۖ وَقَدْ خَابَ مَنِ افْتَرَىٰ
Moses sade till dem: "Den av er som sätter ihop lögner om Gud drar olycka över sig; ja, Han skall förinta er med [Sitt] straff! Den som sätter ihop lögner om Gud är dömd att misslyckas."
62فَتَنَازَعُوا أَمْرَهُم بَيْنَهُمْ وَأَسَرُّوا النَّجْوَىٰ
De överlade i avskildhet om vad som var att göra
63قَالُوا إِنْ هَٰذَانِ لَسَاحِرَانِ يُرِيدَانِ أَن يُخْرِجَاكُم مِّنْ أَرْضِكُم بِسِحْرِهِمَا وَيَذْهَبَا بِطَرِيقَتِكُمُ الْمُثْلَىٰ
och sade till varandra: "Dessa två är helt säkert trollkarlar vars avsikt är att jaga bort oss från vårt land med sin trollkonst och att avskaffa våra föredömliga seder och bruk.
TahaKoranregister
135Vers
MekkanskRevelation
61Vers

Översättning — Taha 61

Sura Taha Vers 61 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Moses sade till dem: "Den av er som sätter ihop…

Sura Vers 61/135 — Sura Taha طه (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Taha Lyssna, Sura Taha Översättning, Sura Taha mp3, Sura Taha pdf. Vers 59–63. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers