Al-Anbiya · 28/112
Vertaling Transliteratie — Soera Al-Anbiya
يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يَشْفَعُونَ إِلَّا لِمَنِ ارْتَضَىٰ وَهُم مِّنْ خَشْيَتِهِ مُشْفِقُونَ ۝٢٨
Ya`lamu maa baina aideehim wa maa khalfahum wa laa yashfa`oona illaa limanir tadaa wa hum min khash yatihee mushfiqoon
📖 In het Nederlands
Hij weet wat vóór hen is en wat achter hen is en zij zijn niet van voorspraak, behalve voor wie Hem welgevallig zijn. En uit ontzag voor Hem vrezen zij (Allah).

🎧 Luisteren
📜

Vertaling — Tafsir

Woordverklaringen:

  • "Ma bayna aydīhim" (wat tussen hun handen is): verwijst naar hun daden uit het verleden die zij reeds hebben verricht.
  • "Ma khalfahum" (wat achter hen is): verwijst naar hun toekomstige daden die zij nog zullen verrichten.
  • "Irtadā" (goedkeuren): betekent dat Allah tevreden is met de persoon en zijn geloof.
  • "Khashyah" (ontzag/vrees): een diep ontzag dat voortkomt uit eerbied voor Allah's majesteit.
  • "Mushfiqūn" (bezorgd/beducht): zij zijn vervuld van ontzag en vrezen Allah's toorn bij overtreding.

Tafsir (Uitleg):

Allah, de Verhevene, kent volledig alle daden van de engelen – zowel die zij in het verleden hebben verricht als die zij in de toekomst zullen doen. Niets is voor Hem verborgen, want Hij omvat alles met Zijn kennis. De engelen, hoe hoog hun rang ook is, durven geen voorspraak (shafa'ah) te doen bij Allah, behalve voor degenen van wie Allah Zelf heeft goedgekeurd dat zij voorspraak ontvangen – en dat zijn degenen die getuigen dat er geen god is dan Allah en die in oprechtheid leven. Zij zijn niet zoals sommigen denken dat zij onafhankelijk kunnen handelen of bemiddelen zonder toestemming. Integendeel, zij zijn vervuld van diep ontzag en vrees voor Allah, en zij zijn uiterst beducht om Zijn bevelen te overtreden of Zijn verboden te schenden. Deze vrees weerhoudt hen ervan om ook maar iets te doen buiten Zijn wil om.

Boodschap voor de lezer:

Bedenk, o gelovige, hoe groot de majesteit van Allah is, dat zelfs de engelen – de meest gehoorzame en zuivere schepselen – niet durven te spreken of te handelen zonder Zijn toestemming. Hoe zou de mens dan kunnen denken dat hij zonder gehoorzaamheid en oprechtheid bij Allah in de gunst kan komen? Deze ayah leert ons nederigheid en toewijding. Het toont ons dat de weg naar Allah's tevredenheid niet ligt in hoogmoed of zelfoverschatting, maar in oprechte overgave, ontzag en het volgen van Zijn leiding. Laat deze wetenschap je hart verzachten en je aanzetten tot meer gehoorzaamheid, zodat ook jij behoort tot degenen van wie Allah heeft goedgekeurd dat zij voorspraak ontvangen. Want de ware gelovige is degene die Allah vreest in het geheim en in het openbaar, en die zijn hoop vestigt op Allah's genade terwijl hij Zijn straf vreest. Moge Allah ons leiden naar het pad van de oprechten en ons doen behoren tot degenen die Zijn tevredenheid hebben verworven.



📜 Vers 26-30 — Soera Al-Anbiya

26وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمَٰنُ وَلَدًا ۗ سُبْحَانَهُ ۚ بَلْ عِبَادٌ مُّكْرَمُونَ
En zij zeiden: "De Bamhartige heeft Zich een zoon genomen." Heilig is Hij! Zij (de Engelen) zijn slechts geëerde dienaren!
27لَا يَسْبِقُونَهُ بِالْقَوْلِ وَهُم بِأَمْرِهِ يَعْمَلُونَ
Zij nemen het wooird niet vóór Hem en zij handelen op Zijn bevel.
28يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلَا يَشْفَعُونَ إِلَّا لِمَنِ ارْتَضَىٰ وَهُم مِّنْ خَشْيَتِهِ مُشْفِقُونَ
Hij weet wat vóór hen is en wat achter hen is en zij zijn niet van voorspraak, behalve voor wie Hem welgevallig zijn. En uit ontzag voor Hem vrezen zij (Allah).
29۞ وَمَن يَقُلْ مِنْهُمْ إِنِّي إِلَٰهٌ مِّن دُونِهِ فَذَٰلِكَ نَجْزِيهِ جَهَنَّمَ ۚ كَذَٰلِكَ نَجْزِي الظَّالِمِينَ
En wie van hen zegt: "Voorwaar, ik ben een god naast Hem," die vergelden Wij daarop niet de Het, zo vergelden Wij de onrechtplegers.
30أَوَلَمْ يَرَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا ۖ وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
Weten degenen die ongelovig zijn niet dat de hemelen en de aarde als een gemengde massa waren en dat Wij hen beide daarop splitsten en dat Wij alle levende dingen uit het water maakten? Geloven zij niet?
Al-AnbiyaKoran Register
112Vers
MekkaansRevelation
28Vers

Vertaling — Al-Anbiya 28

Soera Al-Anbiya Vers 28 - Lezen, Luisteren, Vertaling, Nederlands : Hij weet wat vóór hen is en wat achter hen…

Soera Vers 28/112 — Soera Al-Anbiya الأنبياء (Mekkaans). Lezen Luisteren Vertaling (Nederlands). Luisteren: Soera Al-Anbiya Luisteren, Soera Al-Anbiya Vertaling, Soera Al-Anbiya mp3, Soera Al-Anbiya pdf. Vers 26–30. In het Nederlands: Deutsch.




Heilige Koran


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers