Oversettelse — Tafsir
Ord med behov for forklaring:
- تَأْتُونَ الرِّجَالَ: dere går til menn med begjær, dvs. dere utfører en handling med dem.
- شَهْوَةً: av lyst og begjær, ikke av noe annet formål.
- مِن دُونِ النِّسَاءِ: i stedet for kvinner, altså dere forlater det som er tillatt og naturlig.
- تَجْهَلُونَ: dere er uvitende; dere handler uten kunnskap om Guds rettigheter over dere og uten å forstå konsekvensene av deres handlinger.
Tolkning av verset:
Dette verset er en del av profeten Lots (fred være med ham) formaning til sitt folk. Han sier til dem: "Kommer dere til menn med begjær, i stedet for kvinner?" Dette er en fordømmelse av deres avvikende handling, som de utførte åpent og uten skam. De hadde valgt denne handlingen av ren lyst, ikke for å oppnå avkom eller et legitimt formål, men kun for å tilfredsstille sine dyriske begjær. Profeten Lot gjorde dem oppmerksomme på at de var et folk som handlet i uvitenhet – uvitenhet om Guds rettigheter over dem, uvitenhet om renhetens og ærbarhetens verdier, og uvitenhet om de alvorlige konsekvensene av deres synd. De hadde overskredet alle grenser ved å begå en handling som ingen før dem i verden hadde gjort, og de fornektet Guds nåde som hadde gitt dem kvinner som lovlige partnere for å oppnå trygghet, kjærlighet og avkom.
Lærdommer og visdom fra verset:
- Verset lærer oss at Islam legger stor vekt på renhet og ærbarhet, og at den beskytter menneskets naturlige tilbøyelighet og familiens bånd.
- Det advarer mot å følge begjær som bryter med Guds lover, for dette fører til individuell og samfunnsmessig ødeleggelse.
- Det viser at sann kunnskap ikke bare er intellektuell, men også praktisk – den skal lede mennesket til lydighet mot Gud og til å unngå det som er forbudt.
- Verset oppfordrer oss til å takke Gud for de tillatte gleder Han har gitt oss, og til å bruke dem på en måte som behager Ham, slik at vi oppnår lykke i denne verden og i det hinsidige.
📜 Vers 53-57 — Sure An-Naml
Oversettelse — An-Naml 55
Sure An-Naml Vers 55 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Går dere i begjær til menn fremfor kvinner? Dere er…Sure Vers 55/93 — Sure An-Naml النمل (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Naml Lytt, Sure An-Naml Oversettelse, Sure An-Naml mp3, Sure An-Naml pdf. Vers 53–57. På Norsk: Svenska.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








