Kulu nafsin zaaa`iqatul mawt; wa innamaa tuwaffawna ujoorakum Yawmal Qiyaamati faman zuhziha `anin Naari waudkhilal Jannata faqad faaz; wa mal hayaatud dunyaaa illaa mataa`ul ghuroor
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Hvert menneske vil smake døden. På oppstandelsens dag vil dere få fullt oppgjør. Den som blir holdt unna Ilden, og føres inn i paradiset, han har vunnet seieren! Hva er jordelivet annet enn en bedragersk glede!
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
Varje människa skall smaka döden. Men först på Uppståndelsens dag skall ni få er fulla lön. Den som då rycks bort från Elden och förs till paradiset har sannerligen vunnit en stor seger. - Livet i denna värld [skänker] bara bedräglig glädje.
ذَائِقَةُ الْمَوْتِ: smaken av døden, det vil si å oppleve døden.
زُحْزِحَ: fjernet og holdt langt unna.
فَقَدْ فَازَ: har oppnådd den store seieren og suksessen.
مَتَاعُ الْغُرُورِ: en flyktig nytelse som bedrar og fører mennesket vill.
Tolkning av verset:
Allahs budskap er klart og tydelig: Hver eneste sjel, uansett hvem den er, skal smake døden. Dette er en uunngåelig sannhet som ingen kan flykte fra, og gjennom døden vender alle skapninger tilbake til sin Herre for å stå til regnskap. På oppstandelsens dag vil dere få full og uavkortet lønn for alle deres gjerninger – om de er gode, får dere god belønning, og om de er onde, får dere straff. Den som blir fjernet fra helvetes ild og ført inn i paradiset, har virkelig oppnådd den største seier: han har oppnådd alt godt han kunne håpe på, og sluppet unna alt ondt han fryktet. Når det gjelder livet i denne verden, er det intet annet enn en flyktig og bedragersk nytelse – den er kortvarig og forsvinner raskt, og den som lar seg lure av den, taper i det lange løp.
Visdom og lærdommer fra verset:
Dette verset lærer oss at døden er en uunngåelig realitet, og at det er den som gir livet mening og retning. Det minner oss om at den sanne belønningen ikke kommer i denne verden, men på oppstandelsens dag, hvor Allah vil gi hver sjel full rettferdighet. Verset vekker i oss lengselen etter paradiset og frykten for helvetes ild, og det viser oss at den eneste sanne suksessen er å bli reddet fra ilden og få adgang til paradiset. Det advarer oss også mot å la oss forlede av denne verdens korte gleder, som er som en skygge som forsvinner. Derfor bør vi bruke livet vårt til å gjøre gode gjerninger og søke Allahs tilfredshet, slik at vi kan oppnå den evige lykken som varer for alltid.
Hvert menneske vil smake døden. På oppstandelsens dag vil dere få fullt oppgjør. Den som blir holdt unna Ilden, og føres inn i paradiset, han har vunnet seieren! Hva er jordelivet annet enn en bedragersk glede!
De som sa: «Gud har avtalt med oss at vi ikke skal tro noe sendebud før han bringer oss et offer som ild fortærer.» Si: «Sendebud før meg er kommet til dere med klar beskjed, og også det dere nevnte. Hvorfor drepte dere dem da, om dere skal snakke sant?»
Hvert menneske vil smake døden. På oppstandelsens dag vil dere få fullt oppgjør. Den som blir holdt unna Ilden, og føres inn i paradiset, han har vunnet seieren! Hva er jordelivet annet enn en bedragersk glede!
Dere blir saktens satt på prøve, både når det gjelder eiendom og dere personlig. Dere vil få høre meget ondt fra dem som fikk skriften før dere, og fra avgudsdyrkerne, men hvis dere er standhaftige og gudfryktige, så avgjør dette saken.
En gang inngikk Gud en avtale med dem som har fått skriften: «Gjør den kjent for folk, og skjul den ikke!» Men de kastet den bakom ryggen, og solgte den for en billig penge. Hvor avskyelig var denne handelen!
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.