Luqman · 19/34
Översättning Translitteration — Sura Luqman
وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ وَاغْضُضْ مِن صَوْتِكَ ۚ إِنَّ أَنكَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِيرِ ۝١٩
Waqsid fee mashyika waghdud min sawtik; inna ankaral aswaati lasawtul hameer
📖 På Svenska
Var måttfull i ditt beteende och dämpa din röst! Finns det något fulare än åsnans skriande?"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ: Var måttfull och balanserad i ditt sätt att gå – varken överdrivet snabbt eller långsamt, och utan högfärdighet eller lättjefullhet.
  • وَاغْضُضْ مِن صَوْتِكَ: Sänk din röst och håll den måttlig – höj den inte på ett störande sätt.
  • إِنَّ أَنكَرَ الْأَصْوَاتِ: Det mest avskyvärda och fulaste av alla ljud.
  • لَصَوْتُ الْحَمِيرِ: Är sannerligen åsnans skriande, som är känt för sin höga och otrevliga klang.

Tolkning av versen:

I denna vers fortsätter den vise Luqman sina råd till sin son, och lär honom goda seder och vackra egenskaper. Han säger: "Var måttfull i ditt sätt att gå" – det vill säga, gå med värdighet och ödmjukhet, varken med högmod och arrogans eller med slöhet och svaghet. Vandra mitt emellan, med ett lugn som visar på inre styrka och respekt.

Därefter säger han: "Och sänk din röst" – det vill säga, håll din röst låg och behaglig när du talar, och undvik att höja den på ett sätt som stör eller skadar andra. Undantaget är situationer där det är nödvändigt att höja rösten, såsom för att varna eller avskräcka fiender.

Sedan förklarar han orsaken till detta råd: "Det mest avskyvärda av alla ljud är sannerligen åsnans skriande." Åsnans ljud är känt för att vara fult och stötande – dess första del är ett frustande och dess sista del är ett skrik, vilket påminner om ljudet från helvetets invånare. Detta är en bildlig liknelse för att visa hur fult det är att höja rösten på ett otrevligt sätt, och hur vackert det är att tala med lugn och måttfullhet.


Lärdomar och budskap från versen:

  1. Ödmjukhet i handling och utseende: Islam uppmuntrar sina anhängare att vara ödmjuka i sitt sätt att röra sig och uppträda, eftersom detta speglar en inre tro och respekt för andra.
  2. Behärskning av rösten: Att tala med låg och vänlig röst är en del av god moral och visar på hänsyn till omgivningen. Det skapar harmoni och respekt i samhället.
  3. Undvikande av det fula och stötande: Genom att jämföra höga, otrevliga röster med åsnans skriande, lär oss versen att undvika allt som är fult i tal och beteende, och att sträva efter det som är vackert och behagligt.
  4. Balans i livet: Versen lär oss att alltid söka balans – varken överdrift eller försummelse – i alla våra handlingar, vilket är en grundläggande princip i islamisk etik.
  5. Kärlek till goda seder: Dessa råd visar på islams omsorg om att forma människor med hög moral och vackra egenskaper, vilket gör islam till en religion som främjar fred, respekt och skönhet i alla aspekter av livet.


📜 Vers 17-21 — Sura Luqman

17يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَىٰ مَا أَصَابَكَ ۖ إِنَّ ذَٰلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ
Käre son! Förrätta bönen och anbefall det som är rätt och förbjud det som är orätt. Och bär med jämnmod det [onda] som drabbar dig! Och stå fast vid dina föresatser!
18وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا ۖ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ
Uppträd aldrig med överlägsenhet mot [andra] och trampa inte denna jord med inbilsk högfärd! Gud är inte vän till de överlägsna, de som vill vara förmer än andra.
19وَاقْصِدْ فِي مَشْيِكَ وَاغْضُضْ مِن صَوْتِكَ ۚ إِنَّ أَنكَرَ الْأَصْوَاتِ لَصَوْتُ الْحَمِيرِ
Var måttfull i ditt beteende och dämpa din röst! Finns det något fulare än åsnans skriande?"
20أَلَمْ تَرَوْا أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُم مَّا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَأَسْبَغَ عَلَيْكُمْ نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَبَاطِنَةً ۗ وَمِنَ النَّاسِ مَن يُجَادِلُ فِي اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَلَا هُدًى وَلَا كِتَابٍ مُّنِيرٍ
INSER NI inte att Gud har låtit allt det som himlarna rymmer och det som jorden bär tjäna er och att Han har överhopat er med Sina gåvor både i det yttre och det inre? Men det finns de som tvistar om Gud utan vare sig kunskap eller vägledning och utan [att lysas av] uppenbarelsens ljus.
21وَإِذَا قِيلَ لَهُمُ اتَّبِعُوا مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُوا بَلْ نَتَّبِعُ مَا وَجَدْنَا عَلَيْهِ آبَاءَنَا ۚ أَوَلَوْ كَانَ الشَّيْطَانُ يَدْعُوهُمْ إِلَىٰ عَذَابِ السَّعِيرِ
Och när dessa människor uppmanas att rätta sig efter det som Gud har uppenbarat, säger de: "Nej, vi följer våra förfäders väg." Och om det var Djävulen själv som hade uppmanat dem [att gå raka vägen] in i den flammande Elden?
LuqmanKoranregister
34Vers
MekkanskRevelation
19Vers

Översättning — Luqman 19

Sura Luqman Vers 19 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Var måttfull i ditt beteende och dämpa din röst! Finns…

Sura Vers 19/34 — Sura Luqman لقمان (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Luqman Lyssna, Sura Luqman Översättning, Sura Luqman mp3, Sura Luqman pdf. Vers 17–21. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers