Maryam · 21/98
Översättning Translitteration — Sura Maryam
قَالَ كَذَٰلِكِ قَالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَيَّ هَيِّنٌ ۖ وَلِنَجْعَلَهُ آيَةً لِّلنَّاسِ وَرَحْمَةً مِّنَّا ۚ وَكَانَ أَمْرًا مَّقْضِيًّا ۝٢١
Qaala kazaaliki qaala Rabbuki huwa `alaiya yaiyimunw wa linaj `alahooo Aayatal linnaasi wa rahmatam minnaa; wa kaana amram maqdiyyaa
📖 På Svenska
[Ängeln] svarade: ”Det skall bli [som jag har sagt]. Din Herre säger: 'Detta är lätt för Mig och [det sker] för att han skall bli ett tecken för människorna och [en symbol för] Vår nåd. Så har [Vi] beslutat!'”

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Kādhālik – Så är det, precis som du har beskrivit det.
  • Hayyin – Lätt och enkelt.
  • Āyah – Ett tecken och en tydlig bevisning.
  • Rahmah – Nåd och barmhärtighet.
  • Amran maqdiyyā – Ett beslut som redan är fastställt och oåterkalleligt.

Tolkning av versen:

Ängeln (Gabriel) svarade henne: "Så är det som du har beskrivit – att ingen man har rört dig och att du inte är en otuktig kvinna – men din Herre har sagt: Detta är lätt för Mig." Att skapa ett barn utan en far är ingen svårighet för Allah, ty Han säger till en sak "Var!" och den blir. Syftet med detta underverk var att göra barnet (Jesus, frid vare med honom) till ett tecken för människorna som visar på Allahs oändliga makt, och en nåd från Honom – både för Maria och för dem som skulle tro på honom och följa hans budskap. Detta var ett beslut som redan hade förutbestämts och skrivits i den bevarade tavlan (Lawh al-Mahfūz), och det var oundvikligt att det skulle äga rum.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Allahs makt är obegränsad; Han skapar vad Han vill utan att vara bunden till orsaker och lagar som människor är. Detta stärker tron på att ingenting är omöjligt för Honom.
  • Att lita på Allahs löften och planer ger lugn och trygghet, även när omständigheterna verkar omöjliga ur mänsklig synvinkel.
  • Underverk och tecken från Allah kommer alltid med ett syfte: att vägleda människor och visa på Hans närvaro och omsorg.
  • Jesus (frid vare med honom) är en av Allahs stora tecken och en barmhärtighet för mänskligheten – detta ingjuter kärlek och respekt för honom som en ärad profet och budbärare.
  • Allahs beslut är alltid visa och genomförs oavsett mänskliga invändningar; detta lär oss att acceptera Hans vilja med förtröstan och tålamod.


📜 Vers 19-23 — Sura Maryam

19قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّكِ لِأَهَبَ لَكِ غُلَامًا زَكِيًّا
[Ängeln] sade: ”Jag är ingenting annat än en budbärare från din Herre [med hälsningen:] 'Jag skall skänka dig en son, ren och rättfärdig.'”
20قَالَتْ أَنَّىٰ يَكُونُ لِي غُلَامٌ وَلَمْ يَمْسَسْنِي بَشَرٌ وَلَمْ أَكُ بَغِيًّا
Hon sade: "Hur skulle jag, som ingen man har rört, kunna få en son? Jag har aldrig fört ett lösaktigt liv!"
21قَالَ كَذَٰلِكِ قَالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَيَّ هَيِّنٌ ۖ وَلِنَجْعَلَهُ آيَةً لِّلنَّاسِ وَرَحْمَةً مِّنَّا ۚ وَكَانَ أَمْرًا مَّقْضِيًّا
[Ängeln] svarade: ”Det skall bli [som jag har sagt]. Din Herre säger: 'Detta är lätt för Mig och [det sker] för att han skall bli ett tecken för människorna och [en symbol för] Vår nåd. Så har [Vi] beslutat!'”
22۞ فَحَمَلَتْهُ فَانتَبَذَتْ بِهِ مَكَانًا قَصِيًّا
Och hon blev havande och drog sig undan med sin börda till en avlägsen trakt.
23فَأَجَاءَهَا الْمَخَاضُ إِلَىٰ جِذْعِ النَّخْلَةِ قَالَتْ يَا لَيْتَنِي مِتُّ قَبْلَ هَٰذَا وَكُنتُ نَسْيًا مَّنسِيًّا
Och [när hennes tid var inne] drev henne födslovåndorna [att ta stöd] mot en palmstam och hon utbrast: "Ack om jag hade fått dö och överlämnas åt glömskan innan detta [skedde]!"
MaryamKoranregister
98Vers
MekkanskRevelation
21Vers

Översättning — Maryam 21

Sura Maryam Vers 21 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Ängeln] svarade: ”Det skall bli [som jag har sagt]. Din…

Sura Vers 21/98 — Sura Maryam مريم (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Maryam Lyssna, Sura Maryam Översättning, Sura Maryam mp3, Sura Maryam pdf. Vers 19–23. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers