Al-Baqara · 99/286
Översättning Translitteration — Sura Al-Baqara
وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ ۖ وَمَا يَكْفُرُ بِهَا إِلَّا الْفَاسِقُونَ ۝٩٩
Wa laqad anzalnaaa ilaika Aayaatim baiyinaatinw wa maa yakfuru bihaaa illal faasiqoon
📖 På Svenska
Vi har nu gett dig klara budskap, vars sanning ingen utom de trotsiga syndarna förnekar.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av några ord i versen:

  • "Ayāt bayyināt": Tydliga och klara tecken och bevis som är uppenbara för alla som betraktar dem med ett sunt förstånd.
  • "Al-Fāsiqūn": De som lämnar Guds lydnad och överträder Hans gränser, de som avviker från den raka vägen.

Tolkning av versen:

Vi har sannerligen sänt ner till dig, o Profet, klara och tydliga tecken som bevisar att du är Guds sändebud och att det du har kommit med är sanningen. Dessa tecken är så tydliga och uppenbara att ingen kan förneka dem efter att ha sett dem, förutom de som har vänt sig bort från Guds väg och lämnat Hans lydnad. Dessa människor har förhärdat sina hjärtan och valt otro framför tro, trots att sanningen har framträtt för dem med all klarhet. Versen understryker att förnekandet av dessa tydliga tecken inte beror på bristande bevis, utan på ondskan i hjärtat och avvikelsen från Guds väg.

Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Guds uppenbarelse till Profeten Muhammed (frid vare med honom) är full av tydliga tecken och bevis som stärker tron och vägleder människan till sanningen.
  2. Sanningen är inte dold eller otydlig – den är klar och uppenbar för den som söker den med ett uppriktigt hjärta.
  3. Förnekandet av sanningen är inte ett resultat av intellektuell oförmåga, utan av moralisk fördärvning och avvikelse från Guds väg.
  4. Denna vers uppmuntrar oss att reflektera över Koranens tecken och bevis, och att ödmjukt ta emot sanningen när den når oss, så att vi inte hamnar bland dem som förnekar den trots dess klarhet.
  5. Den påminner oss om vikten av att hålla fast vid Guds väg och att vara uppriktiga i vår tro, så att våra hjärtan inte förhärdas och vi hamnar i otro.


📜 Vers 97-101 — Sura Al-Baqara

97قُلْ مَن كَانَ عَدُوًّا لِّجِبْرِيلَ فَإِنَّهُ نَزَّلَهُ عَلَىٰ قَلْبِكَ بِإِذْنِ اللَّهِ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ وَهُدًى وَبُشْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِينَ
SÄG [Muhammad]: "Den som är fiende till Gabriel - som på Guds befallning låter [uppenbarelsen] sjunka in i ditt hjärta med bekräftelse på det som ännu består [av äldre tiders uppenbarelser] och ger de troende vägledning och ett budskap av hopp -
98مَن كَانَ عَدُوًّا لِّلَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَرُسُلِهِ وَجِبْرِيلَ وَمِيكَالَ فَإِنَّ اللَّهَ عَدُوٌّ لِّلْكَافِرِينَ
den som är Guds fiende och fiende till Hans änglar och Hans sändebud och till Gabriel och Mikael [skall veta att] Gud är fiende till dem som förnekar sanningen."
99وَلَقَدْ أَنزَلْنَا إِلَيْكَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ ۖ وَمَا يَكْفُرُ بِهَا إِلَّا الْفَاسِقُونَ
Vi har nu gett dig klara budskap, vars sanning ingen utom de trotsiga syndarna förnekar.
100أَوَكُلَّمَا عَاهَدُوا عَهْدًا نَّبَذَهُ فَرِيقٌ مِّنْهُم ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يُؤْمِنُونَ
Är det inte så att varje gång de ingick ett förbund, förkastades det av några av dem? Nej, de flesta av dem har alls ingen tro.
101وَلَمَّا جَاءَهُمْ رَسُولٌ مِّنْ عِندِ اللَّهِ مُصَدِّقٌ لِّمَا مَعَهُمْ نَبَذَ فَرِيقٌ مِّنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ كِتَابَ اللَّهِ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ كَأَنَّهُمْ لَا يَعْلَمُونَ
När nu ett sändebud från Gud har kommit till dem med bekräftelse av det som [redan] är i deras hand, förkastar några av dem Guds skrift - den uppenbarelse som de förr fick del av - som om de inte visste [dess innehåll]. -
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
99Vers

Översättning — Al-Baqara 99

Sura Al-Baqara Vers 99 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Vi har nu gett dig klara budskap, vars sanning ingen…

Sura Vers 99/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 97–101. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers