Al-Anbiya · 7/112
Översättning Translitteration — Sura Al-Anbiya
وَمَا أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِي إِلَيْهِمْ ۖ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ ۝٧
Wa maaa arsalnaa qablaka illaa rijaalan nooheee ilaihim fas`aloo ahlaz zikri in kuntum laa ta`lamoon
📖 På Svenska
De som Vi har sänt före dig [som sändebud] var ingenting annat än män för vilka Vi uppenbarade [Våra budskap]. Fråga då dem som går efter [de tidigare uppenbarelserna], om ni inte vet det.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Rijālan (رِجَالًا): män av människosläktet, inte änglar.
  • Nūḥī (نُوحِي): Vi uppenbarar (genom inspiration från Oss).
  • Ahl adh-Dhikr (أَهْلَ الذِّكْرِ): de lärda bland folkets skriftfolk (judar och kristna), de som har kunskap om de tidigare uppenbarade skrifterna.

Tolkning av versen:

O Muhammad, Allah sänder inte änglar som budbärare till människorna, utan Han sänder män från deras eget slag, vilka Han uppenbarar för. Dessa män är inte annat än människor som äter, dricker och vandrar på marknaderna, men de har fått uppenbarelse från Himlen. Om de som förnekar detta tvivlar på att en människa kan vara budbärare, så låt dem fråga de lärda bland folkets skriftfolk – judar och kristna – som har kunskap om de tidigare uppenbarade böckerna (Tora och Evangeliet). Dessa skriftlärda vet att alla profeter som sänts före Muhammad var människor, inte änglar. Om de inte vet detta, så ska de fråga dem som har kunskap, för kunskap finns hos dem som studerat de tidigare uppenbarelserna. Detta är ett bevis på att budbärare alltid har varit människor, och att detta inte är något nytt eller främmande.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Allahs visdom i att sända människor som budbärare – för att de ska kunna vara föredömen i praktisk handling och för att människor ska kunna ta emot undervisning från någon som delar deras natur och lever bland dem.
  2. Uppmaningen att fråga de lärda när man inte vet – detta visar islams respekt för kunskap och vetenskap, och att ingen ska skämmas för att fråga för att lära sig sanningen.
  3. Versen bekräftar att de tidigare uppenbarelserna (Tora och Evangeliet) vittnade om profeternas mänskliga natur, vilket stärker tron på att Muhammad är en fortsättning på samma gudomliga budbärartradition.
  4. Den uppmuntrar människor att söka sanningen med öppet sinne och att inte förkasta något enbart på grund av förutfattade meningar – sanningen finns hos dem som har kunskap, oavsett var de finns.
  5. Den inger trygghet i hjärtat att Allah alltid har sänt budbärare som är människor, vilket gör budskapet nära och tillgängligt för alla – ingen kan säga att budskapet var omöjligt att förstå eller följa.


📜 Vers 5-9 — Sura Al-Anbiya

5بَلْ قَالُوا أَضْغَاثُ أَحْلَامٍ بَلِ افْتَرَاهُ بَلْ هُوَ شَاعِرٌ فَلْيَأْتِنَا بِآيَةٍ كَمَا أُرْسِلَ الْأَوَّلُونَ
Och de går så långt att de säger: ["Detta är bara] ett virrvarr av drömmar" [eller] "nej, han har [själv] hittat på alltsammans" [eller] "nej, han är ju poet". - "Låt honom nu visa oss ett tecken liksom de tidigare [profeterna] sändes [med tecken]!".
6مَا آمَنَتْ قَبْلَهُم مِّن قَرْيَةٍ أَهْلَكْنَاهَا ۖ أَفَهُمْ يُؤْمِنُونَ
Inget av de folk i äldre tid som Vi lät gå under trodde [sina profeter]. Skall då dessa [sentida efterföljare] vara lättare att övertyga?
7وَمَا أَرْسَلْنَا قَبْلَكَ إِلَّا رِجَالًا نُّوحِي إِلَيْهِمْ ۖ فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
De som Vi har sänt före dig [som sändebud] var ingenting annat än män för vilka Vi uppenbarade [Våra budskap]. Fråga då dem som går efter [de tidigare uppenbarelserna], om ni inte vet det.
8وَمَا جَعَلْنَاهُمْ جَسَدًا لَّا يَأْكُلُونَ الطَّعَامَ وَمَا كَانُوا خَالِدِينَ
Inte heller gav Vi dem kroppar som inte behövde föda och de var inte odödliga.
9ثُمَّ صَدَقْنَاهُمُ الْوَعْدَ فَأَنجَيْنَاهُمْ وَمَن نَّشَاءُ وَأَهْلَكْنَا الْمُسْرِفِينَ
Till sist uppfyllde Vi Vårt löfte och räddade dem och de [andra] som Vi ville [rädda], och dem som hade förslösat sina själar lät Vi gå under.
Al-AnbiyaKoranregister
112Vers
MekkanskRevelation
7Vers

Översättning — Al-Anbiya 7

Sura Al-Anbiya Vers 7 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : De som Vi har sänt före dig [som sändebud] var…

Sura Vers 7/112 — Sura Al-Anbiya الأنبياء (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Anbiya Lyssna, Sura Al-Anbiya Översättning, Sura Al-Anbiya mp3, Sura Al-Anbiya pdf. Vers 5–9. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers