Zaalika bi annahum qaaloo lan tamassanan naaru illaaa ayyaamam ma`doodaatinw wa gharrahum fee deenihim maa kaanoo yaftaroon
📖 Översättning (På Svenska)
📖 På Svenska
De har nämligen sagt att Elden inte skall plåga dem mer än ett begränsat antal dagar? Men de lögner som de tänkte ut har gjort dem blinda för vad deras religion [föreskriver].
🌐 Additional reference in Dansk
🌐 Dansk
Den fordi de sies hellfire ikke røre os et få dage. De dermed deceived deres religion deres egen fabrications
"Lan tamassana an-nar": Elden kommer inte att röra oss.
"Ayyaman ma'dudat": Ett fåtal räknade dagar.
"Gharrahum": Bedrog dem / fick dem att känna falsk trygghet.
"Yaftarun": De uppfann lögner och påhitt.
Tolkning av versen:
Denna vers förklarar orsaken till att de tidigare skriftfolkens (ahl al-kitab) vände sig bort från sanningen och vägrade att följa profeten Muhammed (frid vare med honom). Anledningen var deras falska föreställning och påstående: "Elden kommer inte att röra oss förutom ett fåtal dagar." De menade att straffet i helvetet endast skulle vara kortvarigt – några få dagar – och att de därefter skulle komma in i paradiset. Detta var en lögn som de själva hade hittat på och som de hade lärt ut till sina följare.
Detta falska påstående fick dem att bli djärva inför Gud och förakta Hans religion. De fortsatte att leva i synd och envishet, eftersom de trodde att de var skyddade från det eviga straffet. Deras egna påhitt och lögner bedrog dem i deras religion, vilket gjorde att de kände sig trygga och säkra, trots att de befann sig på en felaktig väg.
Lärdomar och budskap från versen:
Att hitta på lögner om Gud och Hans religion är en allvarlig synd som leder till självbedrägeri och fördärv.
Att förminska Guds straff eller ta lätt på Hans varningar är en farlig inställning som gör människan arrogant och får henne att överskrida gränserna.
Sann trygghet ligger inte i falska förhoppningar, utan i att följa Guds vägledning och Hans profeters budskap.
Denna vers varnar oss för att lita på egna antaganden och traditioner som strider mot Guds uppenbarelse, och påminner oss om att vi måste söka sanningen med ödmjukhet och uppriktighet.
Islam lär oss att Gud är rättvis och att ingen kan undkomma Hans dom genom tomma påståenden – framgången ligger i tro, lydnad och uppriktig omvändelse.
De har nämligen sagt att Elden inte skall plåga dem mer än ett begränsat antal dagar? Men de lögner som de tänkte ut har gjort dem blinda för vad deras religion [föreskriver].
Har du inte sett hur några av dem som fick ta emot en del av uppenbarelsen, [när] de uppmanas att låta den gudomliga Skriften döma mellan dem i deras tvister, vänder sig bort - ja, de är [sådana] som går emot [sanning och rätt].
De har nämligen sagt att Elden inte skall plåga dem mer än ett begränsat antal dagar? Men de lögner som de tänkte ut har gjort dem blinda för vad deras religion [föreskriver].
Hur [skall det gå för dem] när Vi en Dag samlar dem - [att den Dagen kommer] står utom allt tvivel - och var och en till fullo skall få den lön som han förtjänat och ingen skall lida orätt
SÄG: "Gud, all makts Herre! Du skänker makten åt den Du vill och Du tar makten från den Du vill. Du upphöjer den Du vill och Du förnedrar den Du vill. I Din hand ligger det goda och Du har allting i Din makt.
Sura Al-Imran Vers 24 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : De har nämligen sagt att Elden inte skall plåga dem…
Sura Vers 24/200 — Sura Al-Imran آل عمران (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Imran Lyssna, Sura Al-Imran Översättning, Sura Al-Imran mp3, Sura Al-Imran pdf. Vers 22–26. På Svenska: Dansk.
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.