Al-Imran · 44/200
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Imran
ذَٰلِكَ مِنْ أَنبَاءِ الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيْكَ ۚ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُونَ أَقْلَامَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ ۝٤٤
Zaalika min ambaaa`il ghaibi nooheehi ilaik; wa maa kunta ladaihim iz yulqoona aqlaamahum ayyuhum yakfulu Maryama wa maa kunta ladaihim iz yakhtasimoon
📖 På Norsk
Dette er av fortellingene fra det skjulte som vi åpenbarer for deg, for du var ikke hos dem da de kastet lodd om hvem som skulle ha omsorg for Maria, og du var heller ikke der da de kranglet med hverandre.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk:

  • Anbā' al-ghayb: Nyheter om det skjulte, ting som ikke kan oppnås gjennom sanser eller fornuft, men kun gjennom åpenbaring.
  • Nūhīhi: Vi åpenbarer det til deg (O Muhammad).
  • Yulqūna aqlāmahum: De kastet sine penner (eller piler) for å trekke lodd om hvem som skulle ta seg av Maryam.
  • Yakfulu Maryam: Den som skulle ta seg av henne, oppdra henne og sørge for hennes omsorg.
  • Yakhtasimūn: De kranglet og var uenige om hvem som hadde størst rett til å ta seg av henne.

Tolkning av verset:

Dette verset henvender seg til profeten Muhammad (fred være med ham) og forteller ham at det som er blitt nevnt tidligere om historien til Zakariyya, Maryam og Johannes – fra hvordan Allah sørget for Maryam og ga henne frukt utenom sesongen, til hvordan Zakariyya ble velsignet med en sønn i høy alder – alt dette er nyheter om det skjulte (ghayb) som Allah åpenbarer for sin profet. Dette er ikke noe han kunne ha visst gjennom egen kunnskap eller erfaring, for han levde i et samfunn som ikke hadde kjennskap til disse hendelsene i detalj.

Allah minner profeten om at han ikke var til stede da de fromme menneskene i den tiden kranglet om hvem som skulle få ansvaret for å oppdra Maryam etter at hennes mor hadde viet henne til tjeneste i tempelet. De var uenige, og for å avgjøre tvisten kastet de sine penner (eller piler) i vannet for å trekke lodd – den hvis penn eller pil fløt opp eller ble stående, ville få æren av å ta seg av henne. Resultatet ble at Zakariyya (fred være med ham) vant loddet og fikk omsorgen for Maryam. Profeten var heller ikke til stede da de kranglet og diskuterte dette spørsmålet. Alt dette er bevis på at det profeten forteller, er sann åpenbaring fra Allah, ikke noe han har funnet på eller lært av andre.

Lærdommer og budskap:

  • Dette verset bekrefter at profeten Muhammads kunnskap om tidligere folks historier kommer fra Allah alene, noe som styrker troen på at han er en sann profet sendt av Allah.
  • Det viser Allahs omsorg for sine fromme tjenere – Han sørget for Maryam gjennom Zakariyya, og Han åpenbarer sannheten for sine profeter.
  • Verset lærer oss at når mennesker er uenige, bør de søke rettferdige løsninger, og at Allah alltid har kontroll over utfallet.
  • Det oppfordrer oss til å stole på Allahs visdom og plan, selv når vi ikke forstår alt, for Han kjenner det skjulte og det synlige.


📜 Vers 42-46 — Sure Al-Imran

42وَإِذْ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَىٰ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ
En gang sa englene: «Maria, Gud har utvalgt deg og gjort deg ren, utvalgt deg fremfor all verdens kvinner.
43يَا مَرْيَمُ اقْنُتِي لِرَبِّكِ وَاسْجُدِي وَارْكَعِي مَعَ الرَّاكِعِينَ
Maria, vær ydmyk overfor din Herre, kast deg ned og bøy deg i bønn med de bedende!»
44ذَٰلِكَ مِنْ أَنبَاءِ الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيْكَ ۚ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُونَ أَقْلَامَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ
Dette er av fortellingene fra det skjulte som vi åpenbarer for deg, for du var ikke hos dem da de kastet lodd om hvem som skulle ha omsorg for Maria, og du var heller ikke der da de kranglet med hverandre.
45إِذْ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِيحُ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجِيهًا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ
En gang sa englene: «Maria, Gud bebuder deg et ord fra Ham selv. Hans navn skal være Kristus, – Jesus, Marias sønn, og høyt æret skal han bli, i denne verden og den hinsidige, av dem som får komme Gud nær.
46وَيُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَمِنَ الصَّالِحِينَ
Han skal tale til menneskene i vuggen og i moden alder, og han skal være en rettferdig.»
Al-ImranKoranregister
200Vers
MedinensiskRevelation
44Vers

Oversettelse — Al-Imran 44

Sure Al-Imran Vers 44 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Dette er av fortellingene fra det skjulte som vi åpenbarer…

Sure Vers 44/200 — Sure Al-Imran آل عمران (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Imran Lytt, Sure Al-Imran Oversettelse, Sure Al-Imran mp3, Sure Al-Imran pdf. Vers 42–46. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers