Ar-Rum · 57/60
Oversettelse Translitterasjon — Sure Ar-Rum
فَيَوْمَئِذٍ لَّا يَنفَعُ الَّذِينَ ظَلَمُوا مَعْذِرَتُهُمْ وَلَا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ ۝٥٧
Fa Yawma`izil laa yanfa`ul lazeena zalamoo ma`ziratu hum wa laa hum yusta`taboon
📖 På Norsk
Denne dag vil deres utflukter ikke tjene dem som gjør urett, og de gis ingen anledning til å forbedre seg.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk i verset:

  • Ma'dhiratuhum (معذرتهم): unnskyldningene og bortforklaringene deres.
  • Yusta'tabun (يستعتبون): at man blir bedt om å gjøre det som behager Allah, som å vise anger og vende tilbake til Ham.

Tolkning av verset:

På dommens dag, når Allah vekker alle skapninger til oppgjør og straff, vil unnskyldningene til dem som begikk urett (shirk og synd) ikke være til nytte for dem. Deres bortforklaringer og påfunne unnskyldninger vil ikke bli akseptert. Dessuten vil de ikke bli bedt om å gjøre det som behager Allah, som å vise anger og vende tilbake til Ham, fordi tiden for det er forbi. I denne verden ble de kalt til anger og lydighet, men nå på dommens dag er den muligheten over, og de vil bli straffet for sine onde gjerninger og synder.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Verset viser Allahs rettferdighet og visdom; Han gir ingen unnskyldning mulighet på dommens dag etter at Han allerede har gitt menneskene rikelig med tid og muligheter i denne verden til å angre og vende tilbake til Ham.
  • Det understreker viktigheten av å utnytte livets dager til anger og lydighet mot Allah før døden kommer, for etter døden er det ingen retur og ingen mulighet til å gjøre bot.
  • Verset advarer mot å fortsette i urett og synd, og minner om at unnskyldninger ikke vil hjelpe noen på den store dagen. Dette oppmuntrer den troende til å være oppriktig i sin tro og handlinger, og til å søke Allahs tilgivelse før det er for sent.


📜 Vers 55-59 — Sure Ar-Rum

55وَيَوْمَ تَقُومُ السَّاعَةُ يُقْسِمُ الْمُجْرِمُونَ مَا لَبِثُوا غَيْرَ سَاعَةٍ ۚ كَذَٰلِكَ كَانُوا يُؤْفَكُونَ
Den dag, når timen kommer, vil synderne sverge at de ikke hadde mer enn en times tid på seg. Således var de på avveie.
56وَقَالَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ وَالْإِيمَانَ لَقَدْ لَبِثْتُمْ فِي كِتَابِ اللَّهِ إِلَىٰ يَوْمِ الْبَعْثِ ۖ فَهَٰذَا يَوْمُ الْبَعْثِ وَلَٰكِنَّكُمْ كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
Men de som ble gitt kunnskap og tro, vil si: «Dere har hatt tid på dere, etter Guds bok, til oppstandelsens dag. Og dette er oppstandelsens dag, men dette visste dere ikke.»
57فَيَوْمَئِذٍ لَّا يَنفَعُ الَّذِينَ ظَلَمُوا مَعْذِرَتُهُمْ وَلَا هُمْ يُسْتَعْتَبُونَ
Denne dag vil deres utflukter ikke tjene dem som gjør urett, og de gis ingen anledning til å forbedre seg.
58وَلَقَدْ ضَرَبْنَا لِلنَّاسِ فِي هَٰذَا الْقُرْآنِ مِن كُلِّ مَثَلٍ ۚ وَلَئِن جِئْتَهُم بِآيَةٍ لَّيَقُولَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا إِنْ أَنتُمْ إِلَّا مُبْطِلُونَ
Vi har gitt all slags lignelser for menneskene i denne Koran. Men kommer du til dem med et ord, så vil de vantro si: «Dere står for intet annet enn det verdiløse.»
59كَذَٰلِكَ يَطْبَعُ اللَّهُ عَلَىٰ قُلُوبِ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ
Slik forsegler Gud hjertene hos dem som intet forstår.
Ar-RumKoranregister
60Vers
MekkanskRevelation
57Vers

Oversettelse — Ar-Rum 57

Sure Ar-Rum Vers 57 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Denne dag vil deres utflukter ikke tjene dem som gjør…

Sure Vers 57/60 — Sure Ar-Rum الروم (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Ar-Rum Lytt, Sure Ar-Rum Oversettelse, Sure Ar-Rum mp3, Sure Ar-Rum pdf. Vers 55–59. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers