Fussilat · 20/54
Översättning Translitteration — Sura Fussilat
حَتَّىٰ إِذَا مَا جَاءُوهَا شَهِدَ عَلَيْهِمْ سَمْعُهُمْ وَأَبْصَارُهُمْ وَجُلُودُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ ۝٢٠
Hattaaa izaa maa jaaa`oohaa shahida `alaihim samu`uhum wa absaaruhum wa julooduhum bimaa kaanoo ya`maloon
📖 På Svenska
och när de nått fram, skall deras öron, deras ögon och deras hud vittna mot dem om vad de gjorde.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord i versen:

  • شَهِدَ عَلَيْهِمْ – vittnar emot dem.
  • سَمْعُهُمْ – deras hörsel.
  • أَبْصَارُهُمْ – deras syn (ögon).
  • جُلُودُهُمْ – deras hudar (kroppar).

Tolkning av versen:

Denna vers beskriver en scen från Domedagen, då Allahs fiender drivs mot elden. När de väl kommer fram till helvetet och försöker förneka de synder de begått i världen, kommer deras egna kroppsdelar att vittna emot dem. Deras öron, ögon och hudar kommer att tala och vittna om allt de gjort i livet – de handlingar de utförde i hemlighet och trodde att ingen skulle se. Allah kommer att ge dessa kroppsdelar förmågan att tala, precis som Han gett människan talförmåga, och de kommer att berätta sanningen om vad deras ägare gjorde av otro och synd. Detta sker som en del av Allahs rättvisa, där ingen kan förneka sina handlingar, och där sanningen blir uppenbar på ett sätt som ingen kan vederlägga.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Ingenting är dolt för Allah, och alla hemliga handlingar kommer att uppenbaras på Domedagen – även människans egna kroppsdelar vittnar emot henne.
  • Människan ska vara medveten om att hennes ögon, öron och kropp är vittnen som inte kan tystas, vilket uppmanar till att använda dem i det som är gott och rätt.
  • Denna vers inger fruktan och eftertanke, men den är också en påminnelse om Allahs fullkomliga rättvisa – ingen orättvisa sker, och varje själ får vad den förtjänar.
  • Den visar på Allahs makt och förmåga att göra allt, även att ge liv åt ting som vi inte tror kan tala, vilket stärker tron på uppståndelsen och att Allahs löfte är sant.


📜 Vers 18-22 — Sura Fussilat

18وَنَجَّيْنَا الَّذِينَ آمَنُوا وَكَانُوا يَتَّقُونَ
Men Vi räddade dem som trodde och fruktade Oss.
19وَيَوْمَ يُحْشَرُ أَعْدَاءُ اللَّهِ إِلَى النَّارِ فَهُمْ يُوزَعُونَ
[Påminn dem om att] Guds fiender en Dag skall fösas i grupper fram mot Elden
20حَتَّىٰ إِذَا مَا جَاءُوهَا شَهِدَ عَلَيْهِمْ سَمْعُهُمْ وَأَبْصَارُهُمْ وَجُلُودُهُم بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ
och när de nått fram, skall deras öron, deras ögon och deras hud vittna mot dem om vad de gjorde.
21وَقَالُوا لِجُلُودِهِمْ لِمَ شَهِدتُّمْ عَلَيْنَا ۖ قَالُوا أَنطَقَنَا اللَّهُ الَّذِي أَنطَقَ كُلَّ شَيْءٍ وَهُوَ خَلَقَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ
Och var och en skall fråga sin hud: "Varför vittnade du mot mig?" - och den skall svara: "Gud, som ger alla talets gåva, har [också] gett mig [den]. Det var Han som först skapade dig [och de andra] och till Honom har ni [nu] förts åter.
22وَمَا كُنتُمْ تَسْتَتِرُونَ أَن يَشْهَدَ عَلَيْكُمْ سَمْعُكُمْ وَلَا أَبْصَارُكُمْ وَلَا جُلُودُكُمْ وَلَٰكِن ظَنَنتُمْ أَنَّ اللَّهَ لَا يَعْلَمُ كَثِيرًا مِّمَّا تَعْمَلُونَ
Men ni försökte aldrig dölja [era förehavanden] för att era öron, era ögon och er hud inte skulle kunna vittna mot er, och ni trodde att Gud inte kände till vad ni gjorde.
FussilatKoranregister
54Vers
MekkanskRevelation
20Vers

Översättning — Fussilat 20

Sura Fussilat Vers 20 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : och när de nått fram, skall deras öron, deras ögon…

Sura Vers 20/54 — Sura Fussilat فصلت (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Fussilat Lyssna, Sura Fussilat Översättning, Sura Fussilat mp3, Sura Fussilat pdf. Vers 18–22. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers