Al-An'am · 5/165
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-An'am
فَقَدْ كَذَّبُوا بِالْحَقِّ لَمَّا جَاءَهُمْ ۖ فَسَوْفَ يَأْتِيهِمْ أَنبَاءُ مَا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ ۝٥
Faqad kazzaboo bilhaqqi lammaa jaaa`ahum fasawfa yaateehim ambaaa`u maa kaanoo bihee yastahzi`oon
📖 På Norsk
De kalte sannheten for løgn da den kom til dem. Men de skal få høre mer om det de drev ap med!

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord og uttrykk som trenger forklaring:

  • «Al-Haqq» (sannheten): Her menes Koranen og det som profeten Muhammed (fred være med ham) kom med fra Allah.
  • «Anbā’»: Flertall av «naba’», som betyr nyheter eller etterretninger – her refererer det til sannheten om det de spottet, og konsekvensene av det.
  • «Yastahzi’ūn»: Å spotte, håne eller latterliggjøre noe.

Tolkning av verset:

Allah forteller oss at disse vantro som vendte seg bort fra de klare bevisene og tegnene, faktisk fornektet sannheten – altså Koranen og budskapet som Muhammed (fred være med ham) kom med – da den kom til dem. De avviste den ikke fordi den var uklar eller mangelfull, men på grunn av arroganse og uvitenhet om Allah, og de var trygge på at Han ville utsette straffen for dem. De gikk så langt at de hånet og latterliggjorde budskapet og det profeten kom med.

Allah lover dem at de snart skal få vite sannheten om det de spottet. Når dommedagen kommer, og straffen blir en realitet for dem, vil de innse at det de lo av og hånet var den rene sannheten. Da vil løgnen deres bli avslørt, og de vil få se konsekvensene av sin hån og fornektelse – både i denne verden og i det hinsidige, hvor de vil møte straffen for sitt overmod.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Sannheten er tydelig og klar, og ingen unnskyldning vil bli akseptert fra dem som avviser den etter at den har nådd dem.
  • Å spotte religionens budskap er en alvorlig synd som fører til anger og fortapelse – og ingen spotter Guds tegn uten å tape.
  • Allahs tålmodighet og utsettelse av straff betyr ikke at Han har glemt, men at Han gir mennesker tid til å angre – og de som fortsetter i hån, vil møte konsekvensene.
  • Den som håner sannheten, vil til slutt få se at sannheten seirer, og at hans egen latter blir til gråt og fortvilelse.
  • Verset oppfordrer oss til å ta Koranen og budskapet på alvor, og til å være ydmyke overfor Guds veiledning, slik at vi ikke blir blant dem som angrer når det er for sent.


📜 Vers 3-7 — Sure Al-An'am

3وَهُوَ اللَّهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَفِي الْأَرْضِ ۖ يَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهْرَكُمْ وَيَعْلَمُ مَا تَكْسِبُونَ
Han er Gud i himlene og på jord. Han kjenner deres hemmeligheter, og det dere bærer åpent frem. Han vet hva dere gjør dere fortjent til!
4وَمَا تَأْتِيهِم مِّنْ آيَةٍ مِّنْ آيَاتِ رَبِّهِمْ إِلَّا كَانُوا عَنْهَا مُعْرِضِينَ
Men det kommer ikke et eneste av Guds tegn til dem, uten at de vender seg bort.
5فَقَدْ كَذَّبُوا بِالْحَقِّ لَمَّا جَاءَهُمْ ۖ فَسَوْفَ يَأْتِيهِمْ أَنبَاءُ مَا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ
De kalte sannheten for løgn da den kom til dem. Men de skal få høre mer om det de drev ap med!
6أَلَمْ يَرَوْا كَمْ أَهْلَكْنَا مِن قَبْلِهِم مِّن قَرْنٍ مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ مَا لَمْ نُمَكِّن لَّكُمْ وَأَرْسَلْنَا السَّمَاءَ عَلَيْهِم مِّدْرَارًا وَجَعَلْنَا الْأَنْهَارَ تَجْرِي مِن تَحْتِهِمْ فَأَهْلَكْنَاهُم بِذُنُوبِهِمْ وَأَنشَأْنَا مِن بَعْدِهِمْ قَرْنًا آخَرِينَ
Har de da ikke sett hvor mange generasjoner Vi har latt gå til grunne før dem? Generasjoner, som Vi etablerte i makt på jorden som Vi aldri lot bli dere til del? Vi sendte over dem rikelig regn, og lot bekker strømme fremfor dem! Men så lot Vi dem gå til grunne for deres synders skyld, og lot en annen generasjon stå frem etter dem.
7وَلَوْ نَزَّلْنَا عَلَيْكَ كِتَابًا فِي قِرْطَاسٍ فَلَمَسُوهُ بِأَيْدِيهِمْ لَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا إِنْ هَٰذَا إِلَّا سِحْرٌ مُّبِينٌ
Selv om Vi sendte deg et skriftstykke på pergament, og de kunne berøre det med sine hender, så ville de vantro si: «Dette er intet annet enn åpenbar magi.»
Al-An'amKoranregister
165Vers
MekkanskRevelation
5Vers

Oversettelse — Al-An'am 5

Sure Al-An'am Vers 5 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De kalte sannheten for løgn da den kom til dem.…

Sure Vers 5/165 — Sure Al-An'am الأنعام (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-An'am Lytt, Sure Al-An'am Oversettelse, Sure Al-An'am mp3, Sure Al-An'am pdf. Vers 3–7. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers