Al-Qalam · 25/52
Oversættelse Translitteration — Sura Al-Qalam
وَغَدَوْا عَلَىٰ حَرْدٍ قَادِرِينَ ۝٢٥
Wa ghadaw `alaa hardin qaadireen
📖 På Dansk
De var så absolut sandelig af deres høst

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Betydning af centrale ord:

  • "Ghada" (غَدَوْا): De drog af sted tidligt om morgenen.
  • "Hard" (حَرْد): Beslutning om at forhindre og nægte (de fattige adgang til frugterne).
  • "Qādirīn" (قَادِرِينَ): I deres egen opfattelse i stand til at udføre deres plan.

Tolkning af verset:

De tidlige ejere af haven, som havde besluttet at høste frugterne i al hemmelighed for at undgå at give de fattige deres retmæssige del, stod op ved daggry og gik af sted mod deres have. De var fast besluttede på at gennemføre deres onde plan om at nægte de trængende adgang til havens frugter, og de følte sig helt sikre på, at de havde magt og kontrol til at udføre dette uden forhindringer. De troede, at deres plan ville lykkes, og at ingen ville kunne stoppe dem. Men de vidste ikke, at Allah allerede havde sendt en prøvelse over haven, som ville ødelægge deres planer fuldstændigt.

Lærdomme og budskaber fra verset:

  • Dette vers lærer os, at menneskelig planlægning og selvsikkerhed aldrig kan stå imod Allahs vilje. Uanset hvor stærke og beslutsomme vi er i vores forehavender, så er det Allah, der har den endelige kontrol over alle ting.
  • Det advarer os mod nærighed og mod at tilbageholde det, som Allah har givet os af velsignelser, især over for de fattige og trængende. At nægte andre deres rettigheder fører til tab og fortrydelse.
  • Verset opfordrer os til at være ydmyge over for Allahs magt og til ikke at være arrogante i vores handlinger, for arrogance og selvtillid kan føre til ødelæggelse.
  • Det minder os om vigtigheden af at dele vores velsignelser med andre og at være taknemmelige over for Allah, for taknemmelighed og generøsitet er nøgler til vedvarende velsignelser, mens nærighed og egoisme fører til tab i denne verden og i det hinsides.


📜 Vers 23-27 — Sura Al-Qalam

23فَانطَلَقُوا وَهُمْ يَتَخَافَتُونَ
På deres vej de confided hvert øvrig
24أَن لَّا يَدْخُلَنَّهَا الْيَوْمَ عَلَيْكُم مِّسْكِينٌ
Den fra derefter på ingen af dem være fattige
25وَغَدَوْا عَلَىٰ حَرْدٍ قَادِرِينَ
De var så absolut sandelig af deres høst
26فَلَمَّا رَأَوْهَا قَالُوا إِنَّا لَضَالُّونَ
Hvornår de så det de sagde Vi var så forkerte
27بَلْ نَحْنُ مَحْرُومُونَ
Nu vi haver intet
Al-QalamKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
25Vers

Oversættelse — Al-Qalam 25

Sura Al-Qalam Vers 25 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : De var så absolut sandelig af deres høst

Sura Vers 25/52 — Sura Al-Qalam القلم (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-Qalam Lyt, Sura Al-Qalam Oversættelse, Sura Al-Qalam mp3, Sura Al-Qalam pdf. Vers 23–27. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers