Al-A'raf · 110/206
Översättning Translitteration — Sura Al-A'raf
يُرِيدُ أَن يُخْرِجَكُم مِّنْ أَرْضِكُمْ ۖ فَمَاذَا تَأْمُرُونَ ۝١١٠
Yureedu ai yukhrijakum min ardikum famaazaa taamuroon
📖 På Svenska
som vill driva bort er från ert land." [Farao frågade:] "Vad anbefaller ni?"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ord med betydelse:

يُخْرِجَكُم (yukhrijakum): att driva ut er eller fördriva er.

تَأْمُرُونَ (ta’murūn): vad råder ni mig till, eller vad föreslår ni.

Tolkning av versen:

Farao sade till sitt folk, de inflytelserika ledarna bland koptterna: "Denne Mose vill med det han har kommit med driva ut er från ert land, Egypten, och ta det i besittning för sig själv och sitt folk." Därefter vände han sig till dem för att söka deras råd och åsikt, och frågade: "Vad råder ni mig till i fråga om honom? Vilket beslut anser ni att vi bör fatta?" Detta var Faraos ord, medan det som nämns före i versen – att Mose ville driva ut dem – var de ledande männens uttalande inför Farao, då de varnade honom för Mose och hans broder. Så här framställde de saken för att hetsa Farao mot Mose och för att enas om att bekämpa honom.

Lärdomar och budskap:

– Versen visar hur fiender till sanningen använder rädsla och konspirationer för att vända folk mot Guds budbärare, och hur de framställer sanningen som ett hot mot människors intressen och land.

– Den påminner oss om vikten av att rådgöra (shura) i svåra frågor, även om beslutet här kom från ondskans sida – vilket visar att rådgivning i sig är en naturlig mänsklig handling, men dess värde beror på avsikten och vägledningen.

– För den troende är detta en lärdom att lita på Gud och inte frukta fiendens planer, ty Guds hjälp är nära för dem som håller fast vid sanningen, precis som Mose fick se Guds seger trots Faraos konspirationer.

– Versen uppmuntrar oss att reflektera över hur maktmissbruk och rädsla för förlust av position kan leda människor till att motarbeta rättvisa och sanning, medan den rätta vägen är att ödmjuka sig inför Gud och följa Hans budbärare.



📜 Vers 108-112 — Sura Al-A'raf

108وَنَزَعَ يَدَهُ فَإِذَا هِيَ بَيْضَاءُ لِلنَّاظِرِينَ
och han drog fram sin hand och den lyste [skinande] vit inför alla kringstående.
109قَالَ الْمَلَأُ مِن قَوْمِ فِرْعَوْنَ إِنَّ هَٰذَا لَسَاحِرٌ عَلِيمٌ
[Några av] de faraoniska stormännen sade: "Denne man är helt säkert en mästare i trolldom
110يُرِيدُ أَن يُخْرِجَكُم مِّنْ أَرْضِكُمْ ۖ فَمَاذَا تَأْمُرُونَ
som vill driva bort er från ert land." [Farao frågade:] "Vad anbefaller ni?"
111قَالُوا أَرْجِهْ وَأَخَاهُ وَأَرْسِلْ فِي الْمَدَائِنِ حَاشِرِينَ
De svarade: "Låt honom och hans broder vänta medan du sänder bud till städerna
112يَأْتُوكَ بِكُلِّ سَاحِرٍ عَلِيمٍ
att alla skickliga trollkarlar skall inställa sig inför dig."
Al-A'rafKoranregister
206Vers
MekkanskRevelation
110Vers

Översättning — Al-A'raf 110

Sura Al-A'raf Vers 110 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : som vill driva bort er från ert land." [Farao frågade:]…

Sura Vers 110/206 — Sura Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-A'raf Lyssna, Sura Al-A'raf Översättning, Sura Al-A'raf mp3, Sura Al-A'raf pdf. Vers 108–112. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers