An-Najm · 25/62
Översättning Translitteration — Sura An-Najm
فَلِلَّهِ الْآخِرَةُ وَالْأُولَىٰ ۝٢٥
Falillaahil aakhiratu wal oolaa
📖 På Svenska
Nej, [de som anropar krafter som de tror har del i Guds makt, skall veta att] allt i det kommande livet och i denna värld tillhör Gud.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord:

  • الْآخِرَةُ: Det eviga livet efter döden.
  • الْأُولَىٰ: Det jordiska livet, det första livet här i världen.

Tolkning av versen:

Människan kan inte få allt hon önskar eller hoppas på, och de falska gudar som dyrkas kan inte heller ge något. Allt som finns i det jordiska livet och i det eviga livet efter döden tillhör enbart Allah. Han ensam bestämmer över båda, ger till den Han vill och nekar den Han vill. Ingen har rätt att ingripa i Hans beslut, och ingen kan skaffa sig något genom sina egna önskningar eller genom att dyrka andra än Honom. Allt gott och allt ont, all framgång och alla prövningar, sker genom Allahs vilja och Hans visdom.

Lärdomar från versen:

  • Allah är den ende som har fullständig makt över både denna världen och det kommande livet, vilket får oss att vända oss till Honom i alla våra angelägenheter.
  • Människan bör inte förlita sig på sina egna önskningar eller på mellanhänder, utan på Allahs barmhärtighet och Hans beslut.
  • Versen lär oss ödmjukhet och att acceptera Allahs vilja, oavsett om det gäller framgång i världen eller belöning i det eviga livet.
  • Den påminner oss om att det verkliga målet är att behaga Allah, inte att uppnå allt vi själva vill, eftersom Han vet vad som är bäst för oss i båda världarna.


📜 Vers 23-27 — Sura An-Najm

23إِنْ هِيَ إِلَّا أَسْمَاءٌ سَمَّيْتُمُوهَا أَنتُمْ وَآبَاؤُكُم مَّا أَنزَلَ اللَّهُ بِهَا مِن سُلْطَانٍ ۚ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا تَهْوَى الْأَنفُسُ ۖ وَلَقَدْ جَاءَهُم مِّن رَّبِّهِمُ الْهُدَىٰ
Nej, dessa [gudinnor] är ingenting annat än namn som ni och era förfäder har uppfunnit; Gud har aldrig gett tillstånd till detta. - De följer enbart lösa antaganden och vad som faller dem in. Men ändå har vägledningen från deras Herre nått dem.
24أَمْ لِلْإِنسَانِ مَا تَمَنَّىٰ
Eller skall människan få allt vad hon önskar
25فَلِلَّهِ الْآخِرَةُ وَالْأُولَىٰ
Nej, [de som anropar krafter som de tror har del i Guds makt, skall veta att] allt i det kommande livet och i denna värld tillhör Gud.
26۞ وَكَم مِّن مَّلَكٍ فِي السَّمَاوَاتِ لَا تُغْنِي شَفَاعَتُهُمْ شَيْئًا إِلَّا مِن بَعْدِ أَن يَأْذَنَ اللَّهُ لِمَن يَشَاءُ وَيَرْضَىٰ
Hur talrika änglarna i himlen än är, är deras förböner till ingen nytta, om inte Gud har gett Sitt tillstånd; och Han ger det till förmån för den Han vill och som funnit nåd inför Honom.
27إِنَّ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ لَيُسَمُّونَ الْمَلَائِكَةَ تَسْمِيَةَ الْأُنثَىٰ
De som betraktar änglarna som kvinnliga väsen tror [i själva verket] inte på livet efter detta.
An-NajmKoranregister
62Vers
MekkanskRevelation
25Vers

Översättning — An-Najm 25

Sura An-Najm Vers 25 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Nej, [de som anropar krafter som de tror har del…

Sura Vers 25/62 — Sura An-Najm النجم (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura An-Najm Lyssna, Sura An-Najm Översättning, Sura An-Najm mp3, Sura An-Najm pdf. Vers 23–27. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers