Al-Mutaffifin · 4/36
Översättning Translitteration — Sura Al-Mutaffifin
أَلَا يَظُنُّ أُولَٰئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ ۝٤
Alaa yazunnu ulaaa`ika annahum mab`oosoon
📖 På Svenska
Tror dessa [människor] att de inte skall uppväckas från de döda,

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord:

  • يَظُنُّ – Här betyder det "är övertygade om" eller "vet med säkerhet", inte blott en gissning.
  • مَّبْعُوثُونَ – De som ska återuppväckas från sina gravar för att stå till svars inför Allah.

Tolkning av versen:

Efter att ha beskrivit det stränga straffet för dem som fuskar i mått och vikt – de som kräver fullt mått när de köper av människor men minskar när de säljer till dem – ställer Allah denna förkastande fråga: "Vet dessa människor inte att de kommer att återuppväckas?" Frågan är retorisk och syftar till att väcka deras samveten. Poängen är: Hur kan de begå sådana orättvisor och tro att de är fria från ansvar? Hur kan de leva som om de aldrig kommer att ställas inför sin Herre?

Dessa människor borde vara övertygade om att de kommer att återuppväckas efter döden för att räkenskap ska hållas med dem. Denna övertygelse borde hindra dem från att bedra och förtrycka andra. När en människa verkligen tror på uppståndelsen och att Allah ser allt, då avhåller hon sig från orättvisor och fusk. Men den som förnekar eller ignorerar denna sanning, hans hjärta blir hårt och han vågar begå de värsta synderna.

Lärdomar och vägledning från versen:

  1. Tron på uppståndelsen är en stark drivkraft för rättfärdighet – den som är medveten om att han ska återuppväckas och stå inför Allah, aktar sig för att synda och bedra andra.
  2. Allahs rättvisa är fullkomlig – ingen orättvisa, hur liten den än är, kommer att förbises på Domedagen.
  3. Versen varnar för att lura människor i handel och vardagliga transaktioner, och påminner om att Allah ser allt och kommer att ställa oss till svars för varje handling.
  4. Den uppmanar till ärlighet och rättvisa i alla affärer, eftersom detta är ett tecken på sann tro och gudsfruktan.
  5. Den ingjuter hopp hos de rättfärdiga att deras goda handlingar inte är förgäves, och hos de orättfärdiga en varning att de inte kommer att undkomma Allahs rättvisa.


📜 Vers 2-6 — Sura Al-Mutaffifin

2الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ
de som vid köp kräver fullt mått,
3وَإِذَا كَالُوهُمْ أَو وَّزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ
men som vållar förlust [för andra när de säljer] genom att mäta och väga upp snålt!
4أَلَا يَظُنُّ أُولَٰئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ
Tror dessa [människor] att de inte skall uppväckas från de döda,
5لِيَوْمٍ عَظِيمٍ
ja, [uppväckas] till en fruktansvärd Dag,
6يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ
då människorna [i all sin ynklighet] skall stå inför världarnas Herre
Al-MutaffifinKoranregister
36Vers
MekkanskRevelation
4Vers

Översättning — Al-Mutaffifin 4

Sura Al-Mutaffifin Vers 4 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Tror dessa [människor] att de inte skall uppväckas från de…

Sura Vers 4/36 — Sura Al-Mutaffifin المطففين (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Mutaffifin Lyssna, Sura Al-Mutaffifin Översättning, Sura Al-Mutaffifin mp3, Sura Al-Mutaffifin pdf. Vers 2–6. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers