Yunus · 68/109
Oversettelse Translitterasjon — Sure Yunus
قَالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَدًا ۗ سُبْحَانَهُ ۖ هُوَ الْغَنِيُّ ۖ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۚ إِنْ عِندَكُم مِّن سُلْطَانٍ بِهَٰذَا ۚ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ ۝٦٨
Qaalut takhazal laahu waladan Subhaanahoo Huwal Ghaniyyu lahoo maa fis samaawaati wa maa fil ard; in `indakum min sultaanim bihaazaaa; ataqooloona `alal laahi maa laa ta`lamoon
📖 På Norsk
De sier: «Gud har lagt seg til barn.» Ære være Ham, Han er selvtilstrekkelig, Ham tilhører alt i himlene og på jord! Dere har ingen autorisasjon for dette! Vil dere påstå om Gud noe dere ikke vet?

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av viktige ord og uttrykk i verset:

  • اتَّخَذَ اللهُ وَلَدًا: De som sa dette, mente at Gud hadde tatt seg et barn – for eksempel at englene var Guds døtre, eller at Messias (Jesus) var Guds sønn.
  • سُبْحَانَهُ: Dette er en lovprisning av Gud, som betyr at Han er opphøyet og ren for alle mangler og utilbørlige egenskaper.
  • الْغَنِيُّ: Den Rike, Den Selvtilstrekkelige – Han som ikke trenger noen eller noe.
  • سُلْطَانٍ: Bevis, argument eller logisk begrunnelse.

Tolkning av verset:

Noen avgudsdyrkere sa: "Gud har tatt seg et barn." Dette var en påstand de fremsatte uten noe grunnlag – de hevdet blant annet at englene var Guds døtre, eller at Jesus var Guds sønn. Gud er opphøyd og ren for alt dette. Han er Den Selvtilstrekkelige, som ikke trenger noen, og alt i himlene og på jorden tilhører Ham som Hans skapninger og eiendom. Hvordan kan Han da ha et barn blant dem Han selv har skapt? Alt er under Hans herredømme og i Hans eie. Dere som kommer med denne påstanden, har ingen bevis eller logisk begrunnelse for det dere sier. Det er en alvorlig og stor anklage mot Gud – dere sier om Ham noe dere ikke vet er sant, uten noen form for kunnskap eller bevis.

Visdom og lærdommer fra verset:

  • Verset lærer oss at Gud er fullstendig opphøyd og ren for alle egenskaper som ikke passer Hans majestet, som det å ha barn eller behov for noe.
  • Det minner oss om at Gud er Den Selvtilstrekkelige, og at Han ikke trenger noen – tvert imot er alle avhengige av Ham.
  • Verset advarer oss sterkt mot å si noe om Gud uten kunnskap, og understreker at vi må være forsiktige med hva vi uttaler om religionen og om Gud.
  • Det viser at troen på Guds enhet og fullkommenhet er en ren og logisk tro, i motsetning til påstander som mangler bevis og fornuft.
  • Verset oppfordrer oss til å søke sannheten og ikke følge tomme påstander eller tradisjoner uten grunnlag.


📜 Vers 66-70 — Sure Yunus

66أَلَا إِنَّ لِلَّهِ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَمَن فِي الْأَرْضِ ۗ وَمَا يَتَّبِعُ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ شُرَكَاءَ ۚ إِن يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا يَخْرُصُونَ
Er det ikke slik at alle i himlene og på jord tilhører Gud? Hva følger vel de som påkaller medguder utenom Gud? De følger bare formodninger, og gjør bare antagelser.
67هُوَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فِيهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِرًا ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَسْمَعُونَ
Han er det som har skapt natten til hvile for dere, og dagen for å se. Sannelig, i dette er jærtegn for folk som hører!
68قَالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَدًا ۗ سُبْحَانَهُ ۖ هُوَ الْغَنِيُّ ۖ لَهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ ۚ إِنْ عِندَكُم مِّن سُلْطَانٍ بِهَٰذَا ۚ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ
De sier: «Gud har lagt seg til barn.» Ære være Ham, Han er selvtilstrekkelig, Ham tilhører alt i himlene og på jord! Dere har ingen autorisasjon for dette! Vil dere påstå om Gud noe dere ikke vet?
69قُلْ إِنَّ الَّذِينَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ لَا يُفْلِحُونَ
Si: «De som pådikter Gud løgn, dem vil det ikke gå godt.»
70مَتَاعٌ فِي الدُّنْيَا ثُمَّ إِلَيْنَا مَرْجِعُهُمْ ثُمَّ نُذِيقُهُمُ الْعَذَابَ الشَّدِيدَ بِمَا كَانُوا يَكْفُرُونَ
En kort nytelse i jordelivet, så går ferden hjem til Oss. Og så lar Vi dem smake den strenge straffen, fordi de var vantro.
YunusKoranregister
109Vers
MekkanskRevelation
68Vers

Oversettelse — Yunus 68

Sure Yunus Vers 68 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De sier: «Gud har lagt seg til barn.» Ære være…

Sure Vers 68/109 — Sure Yunus يونس (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Yunus Lytt, Sure Yunus Oversettelse, Sure Yunus mp3, Sure Yunus pdf. Vers 66–70. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers