Al-Isra · 53/111
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Isra
وَقُل لِّعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ ۚ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنزَغُ بَيْنَهُمْ ۚ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْإِنسَانِ عَدُوًّا مُّبِينًا ۝٥٣
Wa qul li`ibaadee yaqoolul latee hiya ahsan; innash shaitaana yanzaghu bainahum; innash shaitaana kaana lil insaani `aduwwam mubeenaa
📖 På Norsk
Si til Mine tjenere at de skal ordlegge seg på beste måte. For Satan vil skape strid mellom dem. Satan er en klar fiende for menneskene.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord som trenger forklaring:

  • «Yanzi'u» (يَنزَغُ): betyr å ødelegge, skape splid og oppvigle mellom mennesker.
  • «Adūwwan mubīnan» (عَدُوًّا مُّبِينًا): en fiende som er tydelig og åpenbar i sitt fiendskap.

Tolkning av verset:

Allah den Opphøyde befaler sin Profet Muhammed (fred og velsignelser være med ham) å si til sine troende tjenere at de skal tale gode og vakre ord når de snakker med andre, og at de skal velge den beste måten å uttrykke seg på. Dette gjelder særlig når de møter dem som behandler dem dårlig eller provoserer dem, slik at de ikke svarer med stygge ord eller handlinger som kan føre til konflikt. Grunnen til denne formaningen er at Satan utnytter dårlige ord og harde samtaler til å skape fiendskap og uenighet mellom mennesker. Han hvisker og oppvigler mellom dem for å ødelegge deres forhold og spre hat. Derfor advarer Allah sine tjenere mot å gi Satan en åpning inn i deres liv, for han er en tydelig og erklært fiende av mennesket, som har som mål å lede dem vill og ødelegge deres harmoni både i denne verden og i det hinsidige.

Visdom og lærdommer fra verset:

  • Islams etikk oppfordrer til å alltid velge de beste og vakreste ordene i kommunikasjon, selv med dem som er uenige med oss.
  • Å kontrollere tungen og ordvalget er en beskyttelse mot Satans innspill og en måte å bevare fred og harmoni i samfunnet på.
  • Satan er en åpenbar fiende som utnytter menneskelige svakheter, spesielt sinne og harde ord, for å oppnå sine onde mål.
  • Den troende bør være bevisst på denne fienden og ikke la sine følelser eller provokasjoner føre til at han mister besinnelsen, men heller møte ondskap med godhet og mildhet, slik at Satan ikke får overtaket.
  • Dette verset lærer oss at gode ord ikke bare er høflighet, men en form for tilbedelse og en beskyttelse for hjertet og samfunnet.


📜 Vers 51-55 — Sure Al-Isra

51أَوْ خَلْقًا مِّمَّا يَكْبُرُ فِي صُدُورِكُمْ ۚ فَسَيَقُولُونَ مَن يُعِيدُنَا ۖ قُلِ الَّذِي فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ ۚ فَسَيُنْغِضُونَ إِلَيْكَ رُءُوسَهُمْ وَيَقُولُونَ مَتَىٰ هُوَ ۖ قُلْ عَسَىٰ أَن يَكُونَ قَرِيبًا
eller noe dere finner enda verre!» Da vil de svare: «Hvem skal så bringe oss tilbake til livet?» Si: «Han som skapte dere første gang!» Og de vil riste på hodet og si: «Og når skal så dette skje?» Svar: «Kanskje inntreffer det snart.
52يَوْمَ يَدْعُوكُمْ فَتَسْتَجِيبُونَ بِحَمْدِهِ وَتَظُنُّونَ إِن لَّبِثْتُمْ إِلَّا قَلِيلًا
Den dag Han kaller på dere og dere svarer med lovprisning, vil dere tro at dere har ventet bare en kort tid i graven.»
53وَقُل لِّعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ ۚ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنزَغُ بَيْنَهُمْ ۚ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْإِنسَانِ عَدُوًّا مُّبِينًا
Si til Mine tjenere at de skal ordlegge seg på beste måte. For Satan vil skape strid mellom dem. Satan er en klar fiende for menneskene.
54رَّبُّكُمْ أَعْلَمُ بِكُمْ ۖ إِن يَشَأْ يَرْحَمْكُمْ أَوْ إِن يَشَأْ يُعَذِّبْكُمْ ۚ وَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ وَكِيلًا
Herren kjenner dere best. Hvis Han vil det slik, viser Han nåde, og hvis Han vil det slik, ilegger Han straff. Vi har ikke sendt deg som ombudsmann for dem!
55وَرَبُّكَ أَعْلَمُ بِمَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۗ وَلَقَدْ فَضَّلْنَا بَعْضَ النَّبِيِّينَ عَلَىٰ بَعْضٍ ۖ وَآتَيْنَا دَاوُودَ زَبُورًا
Herren kjenner best de som er i himlene og på jorden. Vi har gitt noen profeter fortrinn fremfor andre. Til David gav Vi salmene.
Al-IsraKoranregister
111Vers
MekkanskRevelation
53Vers

Oversettelse — Al-Isra 53

Sure Al-Isra Vers 53 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Si til Mine tjenere at de skal ordlegge seg på…

Sure Vers 53/111 — Sure Al-Isra الإسراء (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Isra Lytt, Sure Al-Isra Oversettelse, Sure Al-Isra mp3, Sure Al-Isra pdf. Vers 51–55. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers