Översättning — Tafsir
Förklaring av viktiga ord i versen:
- "Kulu" (كُلُوا): Ät.
- "War'aw" (وَارْعَوْا): Beta era djur, det vill säga låta dem söka föda i det som växer ur jorden.
- "An'amakum" (أَنْعَامَكُمْ): Era boskapsdjur, såsom kameler, kor, får och getter.
- "Ulī an-nuhā" (أُولِي النُّهَىٰ): Människor med förstånd och insikt, som använder sitt förnuft för att förstå Guds tecken.
Tolkning av versen:
Allah, den Upphöjde, riktar sig till människorna med en inbjudan och en påminnelse. Han säger: Ät av det goda och tillåtna som Han har frambringat ur jorden åt er, och låt era boskapsdjur beta av dessa växter. Detta är en nåd från Honom, där Han har gjort jorden till en källa till försörjning för både människor och djur. I detta som nämnts – att Han sänder ner regn från himlen, låter växter växa fram i olika former och färger, och gör dem till föda för människor och bete för boskap – finns det tydliga bevis och tecken på Guds allmakt, Hans visdom och Hans enhet. Dessa tecken är särskilt tydliga för dem som har förstånd och använder sitt förnuft, ty de begrundar skapelsen och drar slutsatsen att det finns en enda Skapare som förtjänar dyrkan och lydnad.
Lärdomar och insikter från versen:
- Guds omsorg om sina skapelser: Versen visar på Guds stora barmhärtighet, där Han har säkerställt försörjning för både människor och djur på jorden, vilket väcker tacksamhet i hjärtat.
- Naturen som en bok av tecken: Allt som växer ur jorden är inte bara föda, utan också en påminnelse om Skaparens storhet. Den som betraktar naturen med insikt ser Guds spår överallt.
- Förnuftets roll i tron: Islam uppmanar människan att använda sitt förnuft för att begrunda skapelsen. Tron stärks genom reflektion och eftertanke, inte genom blint följande.
- Balans i livet: Versen kombinerar det materiella (att äta och bruka jorden) med det andliga (att begrunda Guds tecken), vilket lär oss att islam inte skiljer mellan världsligt och religiöst – allt är en del av tillbedjan när det görs med medvetenhet.
- Tacksamhetens betydelse: Att äta av Guds försörjning och använda naturens resurser bör fyllas med tacksamhet och ödmjukhet inför Gud, vilket för människan närmare sin Skapare.
📜 Vers 52-56 — Sura Taha
Översättning — Taha 54
Sura Taha Vers 54 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Av växterna och deras frukter] får ni livnära er och…Sura Vers 54/135 — Sura Taha طه (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Taha Lyssna, Sura Taha Översättning, Sura Taha mp3, Sura Taha pdf. Vers 52–56. På Svenska: Dansk.
Koranen
Monday, September 7, 2026
Don't forget us in your sincere prayers








