Al-Qasas · 39/88
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Qasas
وَاسْتَكْبَرَ هُوَ وَجُنُودُهُ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ إِلَيْنَا لَا يُرْجَعُونَ ۝٣٩
Wastakbara huwa wa junooduhoo fil ardi bighairil haqqi wa zannooo annahum ilainaa laa yurja`oon
📖 På Norsk
Han og hans hærskarer viste uberettiget hovmod på jorden, og trodde at de ikke ville bli brakt tilbake til Oss.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord med behov for forklaring:

  • اسْتَكْبَرَ: Viste hovmod og arroganse, og følte seg overlegen.
  • بِغَيْرِ الْحَقِّ: Uten noen rettmessig grunn eller berettigelse.
  • لَا يُرْجَعُونَ: At de ikke skal bringes tilbake (til oss) for regnskap og straff.

Tolkning av verset:

Farao og hans hærførere og soldater viste stor hovmod og arroganse i landet Egypt, og de følte seg opphøyet over sannheten – uten at de hadde noen rett til det. De nektet å tro på Musa (Moses) og å følge ham i det han kalte dem til av sannhet og veiledning. De trodde også at de ikke skulle vende tilbake til Allah etter døden, og at det ikke ville være noen oppstandelse eller regnskap. Denne vrangforestillingen styrket dem i deres hovmod og tyranni, og de fortsatte i sin ondskap uten frykt for konsekvensene.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Hovmod og arroganse overfor sannheten er en av de største syndene som fører til ødeleggelse, både i denne verden og i det hinsidige.
  • Troen på oppstandelsen og regnskapet er en avgjørende faktor som holder mennesket i sjakk og hindrer det fra å undertrykke og begå urett.
  • De som benekter at de skal vende tilbake til Allah, blir dristige i synd og tyranni, men Allahs straff er uunngåelig for dem som er hovmodige.
  • Den sanne troende bør alltid være ydmyk overfor Allah og sannheten, og aldri la makt eller rikdom gjøre ham arrogant, for all makt tilhører Allah alene, og alle skal vende tilbake til Ham.


📜 Vers 37-41 — Sure Al-Qasas

37وَقَالَ مُوسَىٰ رَبِّي أَعْلَمُ بِمَن جَاءَ بِالْهُدَىٰ مِنْ عِندِهِ وَمَن تَكُونُ لَهُ عَاقِبَةُ الدَّارِ ۖ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ
Men Moses sa: «Herren kjenner vel til hvem som bringer ledelsen fra Ham, og hvem som oppnår den endelige bolig. De onde går det ikke godt.»
38وَقَالَ فِرْعَوْنُ يَا أَيُّهَا الْمَلَأُ مَا عَلِمْتُ لَكُم مِّنْ إِلَٰهٍ غَيْرِي فَأَوْقِدْ لِي يَا هَامَانُ عَلَى الطِّينِ فَاجْعَل لِّي صَرْحًا لَّعَلِّي أَطَّلِعُ إِلَىٰ إِلَٰهِ مُوسَىٰ وَإِنِّي لَأَظُنُّهُ مِنَ الْكَاذِبِينَ
Farao sa: «Hør mitt råd, jeg kjenner ikke til noen annen gud for dere enn meg selv. Haman, brenn teglstein og bygg meg et tårn, så jeg kan stige opp til Mose Gud! For jeg tror han farer med løgn.»
39وَاسْتَكْبَرَ هُوَ وَجُنُودُهُ فِي الْأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ إِلَيْنَا لَا يُرْجَعُونَ
Han og hans hærskarer viste uberettiget hovmod på jorden, og trodde at de ikke ville bli brakt tilbake til Oss.
40فَأَخَذْنَاهُ وَجُنُودَهُ فَنَبَذْنَاهُمْ فِي الْيَمِّ ۖ فَانظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ
Så tok Vi ham og hans hærskarer fatt, og kastet dem i havet. Se, hva enden ble for dem som handler ondt!
41وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ ۖ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ لَا يُنصَرُونَ
Vi gjorde dem til eksempler på slike som kaller folk til Ilden. På oppstandelsens dag finner de ingen hjelp.
Al-QasasKoranregister
88Vers
MekkanskRevelation
39Vers

Oversettelse — Al-Qasas 39

Sure Al-Qasas Vers 39 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Han og hans hærskarer viste uberettiget hovmod på jorden, og…

Sure Vers 39/88 — Sure Al-Qasas القصص (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Qasas Lytt, Sure Al-Qasas Oversettelse, Sure Al-Qasas mp3, Sure Al-Qasas pdf. Vers 37–41. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers