Ya-Sin · 79/83
Oversættelse Translitteration — Sura Ya-Sin
قُلْ يُحْيِيهَا الَّذِي أَنشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّةٍ ۖ وَهُوَ بِكُلِّ خَلْقٍ عَلِيمٌ ۝٧٩
Qul yuh yeehal lazeee ansha ahaaa awwala marrah; wa Huwa bikulli khalqin `Aleem
📖 På Dansk
Sie En initiated dem ind den først sted resurrect dem! Han er fully aware af enhvere anlæggelse

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • يُحْيِيهَا: Giver den liv igen, vækker den til live.
  • أَنشَأَهَا: Skabte den, bragte den til eksistens fra intet.
  • أَوَّلَ مَرَّةٍ: Første gang, dvs. den oprindelige skabelse.
  • عَلِيمٌ: Alvidende, den der har fuldkommen viden om alt.

Tolkning af verset:

Sig til ham (Profeten Muhammad, fred og velsignelser være med ham), som svar på hans undren over, hvordan knoglerne kan genoplives, efter de er blevet til støv: "Den, der skabte dem første gang, vil genoplive dem." For den, der har magt til at skabe noget fra ingenting, har også magt til at bringe det tilbage til live efter døden. Han er ikke afhængig af tidligere materiale eller redskaber, men hans befaling alene er nok til, at alt sker. Og Han er Alvidende om al sin skabelse – intet er skjult for Ham, hverken de små detaljer i knoglernes struktur eller den måde, de blev skabt på første gang. Hans viden omfatter alt, før det skabes, og efter det skabes, og derfor er intet for svært for Ham, heller ikke at genoplive de døde.

Udledte visdomme og formaninger:

  • Verset styrker troen på opstandelsen og viser, at den, der skabte mennesket første gang uden nogen forudgående model, er i stand til at genskabe det – for genoprettelse er lettere end oprindelig skabelse.
  • Det lærer os, at Allahs viden er ubegrænset og omfatter alle ting, hvilket opfordrer os til at stole på Ham og overgive os til Hans visdom i alle forhold.
  • Verset opfordrer mennesket til at tænke over sin egen skabelse og oprindelse, hvilket fører til erkendelse af Skaberens storhed og magt, og dermed til oprigtig tilbedelse og taknemmelighed.
  • Det giver håb og trøst til de troende, at døden ikke er enden, men en overgang til et evigt liv, hvor Allahs retfærdighed vil ske fuldt ud – hvilket gør livet meningsfuldt og fyldt med ansvarlighed.


📜 Vers 77-81 — Sura Ya-Sin

77أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
menneskelig være ikke ser vi gøre oprettede ham fra tiny nedgang derefter han sving into ardent fjende
78وَضَرَبَ لَنَا مَثَلًا وَنَسِيَ خَلْقَهُ ۖ قَالَ مَن يُحْيِي الْعِظَامَ وَهِيَ رَمِيمٌ
Han raises spørgsmål os - Mens glemme hans indledende anlæggelse - Hvem resurrect bones efter de rådne
79قُلْ يُحْيِيهَا الَّذِي أَنشَأَهَا أَوَّلَ مَرَّةٍ ۖ وَهُوَ بِكُلِّ خَلْقٍ عَلِيمٌ
Sie En initiated dem ind den først sted resurrect dem! Han er fully aware af enhvere anlæggelse
80الَّذِي جَعَلَ لَكُم مِّنَ الشَّجَرِ الْأَخْضَرِ نَارًا فَإِذَا أَنتُم مِّنْهُ تُوقِدُونَ
Han er En opretter jer grønnes træ brændsel der du forbrænder i lyse
81أَوَلَيْسَ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِقَادِرٍ عَلَىٰ أَن يَخْلُقَ مِثْلَهُم ۚ بَلَىٰ وَهُوَ الْخَلَّاقُ الْعَلِيمُ
Ikke er En oprettede himlene jorden able til genskabe de samme? Ja indeed; Han er Skaberen Alvidende
Ya-SinKoranregister
83Vers
MekkanskRevelation
79Vers

Oversættelse — Ya-Sin 79

Sura Ya-Sin Vers 79 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Sie En initiated dem ind den først sted resurrect dem!…

Sura Vers 79/83 — Sura Ya-Sin يس (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Ya-Sin Lyt, Sura Ya-Sin Oversættelse, Sura Ya-Sin mp3, Sura Ya-Sin pdf. Vers 77–81. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers