Lanny yastankifal Maseehu ai yakoona `abdal lillaahi wa lal malaaa`ikatul muqarraboon; wa mai yastankif `an ibaadatihee wa yastakbir fasa yahshuruhum ilaihi jamee`aa
📖 Oversettelse (På Norsk)
📖 På Norsk
Messias forsmår ikke å være Guds tjener, og heller ikke englene, som er Ham nær. Den som forsmår å tjene Ham, og viser hovmod, Han vil samle dem alle hos seg!
🌐 Additional reference in Svenska
🌐 Svenska
Kristus har inte hållit sig för god att vara Guds tjänare, inte heller änglarna som har sin plats i Hans närhet. [På den Yttersta dagen] skall Han inför Sig samla dem vars högmod hindrade dem att tjäna Gud.
Yastankif: Å vise avsky, være for stolt, eller nekte noe med hovmod.
Al-Masih: Messias, det vil si Jesus (Isa), fred være med ham.
Al-Mala'ikat al-Muqarrabun: Englene som er nærmest Allah, de ærverdige englene som bærer Hans trone og er Hans nærmeste tjenere.
Yastakbir: Å være hovmodig og arrogant, å avvise noe i stolthet.
Yahshuruhum: Å samle dem alle sammen (på dommens dag).
Tolkning av verset:
Dette verset ble åpenbart som et svar på noen kristne fra Najran som sa til profeten Muhammed (fred og velsignelser være med ham): "Du krenker Jesus ved å si at han er Allahs tjener." Profeten svarte: "Han skammer seg ikke over å være Allahs tjener." Da ble dette verset åpenbart.
Allah gjør det klart at Messias, Jesus, sønn av Maria, verken vil vise avsky eller være for stolt til å være en tjener for Allah. Tvert imot, hans tjenerskap overfor Allah er en ære og et hederstegn som han er stolt av. På samme måte er heller ikke englene som er nærmest Allah, som bærer Hans trone og har de høyeste gradene, for stolte til å være Allahs tjenere. De underkaster seg ydmykt og adlyder Allahs befalinger.
Hvordan kan dere da ta Jesus som en gud, når han selv er en tjener for Allah? Og hvordan kan avgudsdyrkere ta englene som guder, når englene selv er ydmyke tjenere for Allah?
Allah advarer deretter: Den som viser avsky for å tilbe Allah og er for hovmodig til å underkaste seg Ham, vil Allah samle alle sammen på dommens dag – både de hovmodige og de ydmyke, de som tilba og de som nektet å tilbe. Han vil dømme mellom dem med rettferdighet og gi hver og en det de fortjener.
Lærdommer og visdom fra verset:
Tjenerskap overfor Allah er ikke en ydmykelse, men en ære og et hederstegn. De beste av Allahs skapninger – profetene og englene – er alle stolte over å være Allahs tjenere.
Jesus (fred være med ham) er ikke en gud, men en ærverdig tjener og profet for Allah. Dette bekrefter islams rene monoteisme (tawhid).
Hovmod og arroganse overfor Allahs tilbedelse er en av de største syndene, og de som er hovmodige vil bli samlet for å møte Allahs rettferdige dom.
Allahs rettferdighet er fullkommen – ingen slipper unna, og alle vil få sin fortjente lønn, enten det er belønning eller straff.
Islam lærer oss ydmykhet og underkastelse overfor Allah, og dette er veien til sann verdighet og ære både i denne verden og i det hinsidige.
Messias forsmår ikke å være Guds tjener, og heller ikke englene, som er Ham nær. Den som forsmår å tjene Ham, og viser hovmod, Han vil samle dem alle hos seg!
Dere mennesker, Sendebudet er nå kommet til dere med sannheten fra Herren, så tro, til deres eget beste! Hvis dere ikke tror, Gud tilhører alt i himlene og på jord. Gud vet, er vis.
Dere som har mottatt skriften, overdriv ikke i deres religion. Si ikke om Gud annet enn det som er sant! Messias, Jesus, Marias sønn, var bare et Guds sendebud, og Hans ord, som Han inngav Maria, en Ånd fra Ham! Tro på Gud, og Hans sendebud, og si ikke: «Gud er tre.» La det være, til deres eget beste! Gud er én Gud! Ære være Ham, at Han skulle ha en sønn! Ham tilhører alt i himlene og på jord! Gud er tilstrekkelig som beskytter!
Messias forsmår ikke å være Guds tjener, og heller ikke englene, som er Ham nær. Den som forsmår å tjene Ham, og viser hovmod, Han vil samle dem alle hos seg!
De som tror og handler rett, dem vil Han gi full lønn, og mer til av Sin overflod. Men de som forsmår og viser hovmod, dem vil Han straffe med en smertelig straff. De vil ikke finne utenom Gud noen venn eller hjelper.
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.