Lanny yastankifal Maseehu ai yakoona `abdal lillaahi wa lal malaaa`ikatul muqarraboon; wa mai yastankif `an ibaadatihee wa yastakbir fasa yahshuruhum ilaihi jamee`aa
📖 Översättning (På Svenska)
📖 På Svenska
Kristus har inte hållit sig för god att vara Guds tjänare, inte heller änglarna som har sin plats i Hans närhet. [På den Yttersta dagen] skall Han inför Sig samla dem vars högmod hindrade dem att tjäna Gud.
🌐 Additional reference in Dansk
🌐 Dansk
Messias aldrig disdain fra værende servant GUD nor would closest englene. De som disdain fra tilbedende Ham være too arrogante forelægge Han indkaldelse dem al indenfor Ham
Yastankif (يَسْتَنكِفَ): Att vägra, avvisa eller känna sig förnärmad över något; att anse sig vara för hög eller för ädel för något.
Al-Masih (الْمَسِيحُ): Jesus, son av Maria, frid vare med honom.
Al-Mala'ikah al-Muqarrabun (الْمَلَائِكَةُ الْمُقَرَّبُونَ): Änglarna som är nära Gud, de högsta och mest ärade änglarna, såsom Gabriel, Mikael och Israfil.
Yastakbir (يَسْتَكْبِرْ): Att vara högmodig, att vägra lyda på grund av stolthet och arrogans.
Yahshuruhum (يَحْشُرُهُمْ): Att samla dem alla tillsammans, att föra dem till en enda plats.
Tolkning av versen:
Jesus Kristus, Guds tjänare och sändebud, vägrar inte och anser det inte vara under sin värdighet att vara en tjänare åt Allah. Tvärtom, att vara Guds tjänare är en ära och en välsignelse som han stolt bär. På samma sätt vägrar inte de änglar som står Allah närmast att vara Hans tjänare; de är fullkomligt lydiga och ödmjuka inför sin Herre.
Om Jesus och de högsta änglarna inte anser det vara förnedrande att tjäna Allah, hur kan då människor ta Jesus som gud eller dyrka änglarna som gudomliga väsen? Dessa varelser, som är de mest ärade i skapelsen, erkänner sin fullständiga underkastelse inför Allah.
Den som däremot vägrar att dyrka Allah och i högmod vänder sig bort från Hans lydnad, honom kommer Allah att samla tillsammans med alla andra på Uppståndelsens dag. Ingen kommer att undkomma, och Allah kommer att döma var och en med fullständig rättvisa, belöna de lydiga och straffa de högmodiga.
Lärdomar och budskap från versen:
Ödmjukhet inför Gud är en ära, inte en förnedring: Att vara Guds tjänare är den högsta rangen en varelse kan uppnå. Jesus och änglarna, som är de mest ärade i skapelsen, är stolta över denna position.
Förkastande av gudomliggörande av Jesus och änglarna: Versen slår fast att Jesus inte är gud, och att änglarna inte heller är gudomliga väsen. De är alla skapade tjänare som lyder Allah.
Högmod är en allvarlig synd: Den som vägrar att dyrka Allah på grund av stolthet kommer att ställas inför rätta på Uppståndelsens dag. Ingen högmodig kommer att undkomma Guds rättvisa dom.
Alla kommer att samlas inför Allah: Oavsett hur mäktig eller hög en människa anser sig vara, kommer alla att samlas inför Allah på Domedagen, och ingen kan fly från detta.
Islam lär ut sann ödmjukhet: Genom att vara Guds tjänare finner människan sin sanna frihet och värdighet, och detta är vägen till frid och framgång i båda världarna.
Kristus har inte hållit sig för god att vara Guds tjänare, inte heller änglarna som har sin plats i Hans närhet. [På den Yttersta dagen] skall Han inför Sig samla dem vars högmod hindrade dem att tjäna Gud.
Människor! Sändebudet har nu kommit till er med sanningen från er Herre; tro därför för ert eget bästa! Men om ni framhärdar i att förneka sanningen [minns då att] allt i himlarna och på jorden tillhör Gud. - Gud vet, Gud är vis.
EFTERFÖLJARE av tidigare uppenbarelser! Gå inte till överdrift i [utövningen av] er religion och påstå inte om Gud annat än det som är sant! Kristus Jesus, Marias son, var Guds Sändebud och Hans ord förkunnat för Maria och ande av Hans [ande]. Tro därför på Gud och Hans sändebud och säg inte: "[Gud är] tre." Upphör för ert eget bästa! Gud är den Ende Guden. Stor är Han i Sin härlighet, fjärran från [tanken] att Han skulle ha en son! Honom tillhör allt det som himlarna rymmer och det som jorden bär. Ingen behöver en ytterligare beskyddare utöver Gud.
Kristus har inte hållit sig för god att vara Guds tjänare, inte heller änglarna som har sin plats i Hans närhet. [På den Yttersta dagen] skall Han inför Sig samla dem vars högmod hindrade dem att tjäna Gud.
Då skall Han ge dem som hade tron och levde rättskaffens deras fulla lön och i Sin nåd ge dem mer, men de högmodiga skall Han låta utstå ett plågsamt straff och de skall varken finna beskyddare eller hjälpare vid sidan av Gud.
Sura An-Nisa Vers 172 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Kristus har inte hållit sig för god att vara Guds…
Sura Vers 172/176 — Sura An-Nisa النساء (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura An-Nisa Lyssna, Sura An-Nisa Översättning, Sura An-Nisa mp3, Sura An-Nisa pdf. Vers 170–174. På Svenska: Dansk.
SurahQuran.com was founded as a humble effort to serve the Noble Book and the pure Sunnah, to invite people to Allah, and to make the religious sciences accessible according to the methodology of the Quran and Sunnah. We praise and thank Allah for His grace, and we ask Him to accept our work and make it sincere for His noble Face.