Adh-Dhariyat · 14/60
Oversættelse Translitteration — Sura Adh-Dhariyat
ذُوقُوا فِتْنَتَكُمْ هَٰذَا الَّذِي كُنتُم بِهِ تَسْتَعْجِلُونَ ۝١٤
Zooqoo fitnatakum haa zal lazee kuntum bihee tas ta`jiloon
📖 På Dansk
Smager gengældelsen; den er hvad jer brugte udfordre

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • Fitnatakum (فتنتكم): Jeres straf og ildprøve, som I selv har forårsaget gennem jeres handlinger.
  • Tasta'jilun (تستعجلون): I skyndte jer og bad om at få dette hastet frem, da I hånede og afviste advarslerne.

Tolkning af verset:

På dommens dag, når synderne kastes i ilden, siges der til dem med hårdhed og bebrejdelse: "Smag nu jeres straf, som I selv har bragt over jer! Dette er præcis det, I engang i verden bad om at få fremskyndet, når profeten advarede jer om det. I hånede advarslen og sagde spottende: 'Hvornår kommer denne straf, hvis I taler sandt?'" Nu er det, I engang spottede og afviste, blevet en virkelighed, som I ikke kan undslippe. Ilden omfavner jer, og I får smagen af jeres egne handlingers konsekvenser, mens I engang troede, at det aldrig ville ske.

Lærdomme og formaninger:

  • Den, der håner Guds advarsler og velsignelser, vil en dag møde konsekvenserne af sin hån, og straffen vil komme, når den mindst ventes.
  • At skynde sig mod straf ved at forlange den i spot er en stor synd, der viser mangel på tro og respekt for Guds magt.
  • Verset lærer os at tage Guds advarsler alvorligt og ikke at udfordre Hans løfter om gengældelse, for Hans dom er uundgåelig og retfærdig.
  • Det minder os om at søge tilflugt hos Gud og vende tilbage til Ham i anger, før det er for sent, og før vi selv smager konsekvenserne af vores handlinger.


📜 Vers 12-16 — Sura Adh-Dhariyat

12يَسْأَلُونَ أَيَّانَ يَوْمُ الدِّينِ
De spørgsmål Dagen Bedømmelse
13يَوْمَ هُمْ عَلَى النَّارِ يُفْتَنُونَ
Dagen de præsenteres ilden
14ذُوقُوا فِتْنَتَكُمْ هَٰذَا الَّذِي كُنتُم بِهِ تَسْتَعْجِلُونَ
Smager gengældelsen; den er hvad jer brugte udfordre
15إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ
righteous trænge haver springe
16آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ ۚ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَٰلِكَ مُحْسِنِينَ
De modtar deres Lords belønninger de brugte være pious
Adh-DhariyatKoranregister
60Vers
MekkanskRevelation
14Vers

Oversættelse — Adh-Dhariyat 14

Sura Adh-Dhariyat Vers 14 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Smager gengældelsen; den er hvad jer brugte udfordre

Sura Vers 14/60 — Sura Adh-Dhariyat الذاريات (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Adh-Dhariyat Lyt, Sura Adh-Dhariyat Oversættelse, Sura Adh-Dhariyat mp3, Sura Adh-Dhariyat pdf. Vers 12–16. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers