Al-Haqqa · 28/52
Översättning Translitteration — Sura Al-Haqqa
مَا أَغْنَىٰ عَنِّي مَالِيَهْ ۜ ۝٢٨
Maaa aghnaa `annee maaliyah
📖 På Svenska
Ingen nytta har jag av allt det som jag ägde!

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av ord och uttryck:

  • مَا أَغْنَى: "مَا" här är nekande, det vill säga "inte alls hjälpte" eller "inte gagnade på något sätt".
  • أَغْنَى عَنِّي: att skydda, avvärja eller vara till nytta mot något.
  • مَالِيَهْ: min rikedom, det vill säga det han samlat på sig i det jordiska livet.

Tolkning av versen:

Denna vers är en del av scenen där den som får sin bok (sitt räkenskapsverk) i vänster hand uttalar sin djupa ånger och förtvivlan. Han säger: "Min rikedom som jag samlade i livet, och som jag var så stolt över och förlitade mig på, har inte kunnat skydda mig från Guds straff på något sätt. Den har inte avvärjt något av det som nu har drabbat mig, och den har inte varit till någon nytta för mig i denna stund." Han inser nu att allt han ägde och värdesatte i världen är värdelöst inför Guds dom, och att det inte kan rädda honom från det straff som väntar honom.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Denna vers lär oss att rikedom och materiella ägodelar inte är ett mål i sig själva, utan ett medel som vi ska använda för att tjäna Gud och hjälpa andra. Den som förlitar sig på sin rikedom och tror att den ska rädda honom på Domedagen kommer att bli grymt besviken.
  • Den visar att det enda som verkligen gagnar människan är tro, goda handlingar och att leva i lydnad mot Gud. Dessa är de sanna skatterna som följer med oss till det eviga livet.
  • Versen uppmanar oss att reflektera över vårt liv innan det är för sent, och att använda våra resurser – tid, pengar och förmågor – på det som ger evig vinst, inte på det som förgår och lämnar oss tomhänta.
  • Den påminner oss om Guds rättvisa och att ingen mängd rikedom eller makt kan stå emot Hans beslut. Därför är ödmjukhet inför Gud och att söka Hans nåd den enda vägen till frälsning.


📜 Vers 26-30 — Sura Al-Haqqa

26وَلَمْ أَدْرِ مَا حِسَابِيَهْ
och fått förbli i okunnighet om denna räkenskap över mitt [liv]!
27يَا لَيْتَهَا كَانَتِ الْقَاضِيَةَ
Om ändå detta hade varit slutet!
28مَا أَغْنَىٰ عَنِّي مَالِيَهْ ۜ
Ingen nytta har jag av allt det som jag ägde!
29هَلَكَ عَنِّي سُلْطَانِيَهْ
Mina argument har mist all styrka!"
30خُذُوهُ فَغُلُّوهُ
[Då skall befallningen ges:] "Grip honom och slå honom i en krage av järn
Al-HaqqaKoranregister
52Vers
MekkanskRevelation
28Vers

Översättning — Al-Haqqa 28

Sura Al-Haqqa Vers 28 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Ingen nytta har jag av allt det som jag ägde!

Sura Vers 28/52 — Sura Al-Haqqa الحاقة (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Haqqa Lyssna, Sura Al-Haqqa Översättning, Sura Al-Haqqa mp3, Sura Al-Haqqa pdf. Vers 26–30. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers