Al-Hijr · 54/99
Översättning Translitteration — Sura Al-Hijr
قَالَ أَبَشَّرْتُمُونِي عَلَىٰ أَن مَّسَّنِيَ الْكِبَرُ فَبِمَ تُبَشِّرُونَ ۝٥٤
Qaala abashshartumoonee `alaaa am massaniyal kibaru fabima tubashshiroon
📖 På Svenska
[Abraham] svarade: "Detta budskap ger ni mig trots min höga ålder? Vad är detta som ni säger mig?"

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordförklaringar:

  • أَبَشَّرْتُمُونِي: Har ni gett mig den glada nyheten?
  • مَسَّنِيَ الْكِبَرُ: Ålderdomen har drabbat mig / jag har uppnått hög ålder.
  • فَبِمَ: Med vad / på vilket sätt?

Tolkning av versen:

Profeten Ibrahim (Abraham), frid vare med honom, uttryckte sin stora förvåning när änglarna kom till honom med den glada nyheten om en son. Han sade: "Ger ni mig den glada nyheten om ett barn trots att ålderdomen redan har hunnit ikapp mig, och min hustru är också gammal? På vilket sätt kan detta ske? Vilket underverk är detta som ni berättar om?" Hans förvåning var inte ett förnekande av Guds makt, utan snarare ett uttryck för hans häpnad över hur detta skulle kunna inträffa med tanke på hans och hans hustrus höga ålder, eftersom naturliga orsaker tycktes omöjliggöra detta. Detta visar att han inte hade bett om detta barn, utan att nyheten kom som en överraskning från Guds sida.

Lärdomar från versen:

  1. Att bli förvånad över Guds gåvor är mänskligt, men en troende vet att ingenting är omöjligt för Gud, och att Hans makt står över alla naturliga orsaker.
  2. Profeterna är föredömen i hur man tar emot Guds nåd med ödmjukhet och tacksamhet, även när det verkar osannolikt ur ett mänskligt perspektiv.
  3. Versen lär oss att Guds löften alltid infrias, oavsett hur omöjliga de kan tyckas, vilket stärker den troendes hopp och tillit till Allah i alla situationer.
  4. Den påminner oss om att glada nyheter från Gud är en välsignelse som bör tas emot med glädje och tacksamhet, inte med misstro eller tvivel.


📜 Vers 52-56 — Sura Al-Hijr

52إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ إِنَّا مِنكُمْ وَجِلُونَ
hur de steg fram till honom och hälsade honom med fredshälsningen och han sade: "Ert besök gör oss oroliga!"
53قَالُوا لَا تَوْجَلْ إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلَامٍ عَلِيمٍ
[Och] de sade: "Du har ingenting att frukta! Vi kommer med det glada budskapet till dig att [du skall få] en son [som skall bli en vis man]."
54قَالَ أَبَشَّرْتُمُونِي عَلَىٰ أَن مَّسَّنِيَ الْكِبَرُ فَبِمَ تُبَشِّرُونَ
[Abraham] svarade: "Detta budskap ger ni mig trots min höga ålder? Vad är detta som ni säger mig?"
55قَالُوا بَشَّرْنَاكَ بِالْحَقِّ فَلَا تَكُن مِّنَ الْقَانِطِينَ
De sade: "Vårt budskap till dig är sanning. Var därför inte en av dem som misströstar [om Guds nåd]!"
56قَالَ وَمَن يَقْنَطُ مِن رَّحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ
[Abraham] sade: "Vem - utom den som helt har gått vilse - ger upp hoppet om sin Herres nåd?"
Al-HijrKoranregister
99Vers
MekkanskRevelation
54Vers

Översättning — Al-Hijr 54

Sura Al-Hijr Vers 54 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [Abraham] svarade: "Detta budskap ger ni mig trots min höga…

Sura Vers 54/99 — Sura Al-Hijr الحجر (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Hijr Lyssna, Sura Al-Hijr Översättning, Sura Al-Hijr mp3, Sura Al-Hijr pdf. Vers 52–56. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers