Maryam · 87/98
Oversettelse Translitterasjon — Sure Maryam
لَّا يَمْلِكُونَ الشَّفَاعَةَ إِلَّا مَنِ اتَّخَذَ عِندَ الرَّحْمَٰنِ عَهْدًا ۝٨٧
Laa yamlikoonash shafaa`ta illaa manittakhaza `indar Rahmaani `ahdaa
📖 På Norsk
da kan de ikke få noen til å legge inn et ord, unntatt den som har fått avtale med den Barmhjertige.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av viktige ord:

  • Ash-Shafāʿah (الشفاعة): Forbønn – å gå i mellom for en annen på Dommens dag for å be om tilgivelse eller redusert straff.
  • ʿAhd (عهد): Pakt eller løfte – her refererer det til troen på Allah og Hans sendebud, og å handle i samsvar med dette.

Tolkning av verset:

De som ikke trodde på Allah og Hans sendebud, vil ikke ha makt til å gå i forbønn for noen på Dommens dag. De vil ikke kunne hjelpe seg selv eller andre, og deres forbønn vil ikke bli akseptert. Forbønn er kun forbeholdt dem som har inngått en pakt med Den Barmhjertige – det vil si de sanne troende som trodde på Allah og Hans sendebud i denne verdenen, og som levde i samsvar med denne troen. Disse vil få tillatelse til å gå i forbønn, men kun for dem som Allah har gitt tillatelse til. Dette viser at forbønn ikke er noe man kan kreve eller oppnå uten tro og gode handlinger – det er en ære som Allah gir til dem som har oppfylt sine forpliktelser overfor Ham.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Troen på Allah og Hans sendebud er nøkkelen til frelse – uten denne troen har man ingen håp om hjelp eller forbønn på Dommens dag.
  • Forbønn er ikke en rettighet, men en gave fra Allah til dem som har inngått en pakt med Ham gjennom oppriktig tro og lydighet.
  • Dette verset oppmuntrer oss til å styrke vår tro og våre gode handlinger, slik at vi kan oppnå Allahs nåde og tilgivelse.
  • Det minner oss om at ingen kan redde oss på Dommens dag unntatt Allahs barmhjertighet, og at vi derfor må søke Hans tilfredshet i alt vi gjør.


📜 Vers 85-89 — Sure Maryam

85يَوْمَ نَحْشُرُ الْمُتَّقِينَ إِلَى الرَّحْمَٰنِ وَفْدًا
Den dag samler Vi de gudfryktige i én forsamling, hen til den Barmhjertige,
86وَنَسُوقُ الْمُجْرِمِينَ إِلَىٰ جَهَنَّمَ وِرْدًا
og driver synderne til helvete som en kvegflokk,
87لَّا يَمْلِكُونَ الشَّفَاعَةَ إِلَّا مَنِ اتَّخَذَ عِندَ الرَّحْمَٰنِ عَهْدًا
da kan de ikke få noen til å legge inn et ord, unntatt den som har fått avtale med den Barmhjertige.
88وَقَالُوا اتَّخَذَ الرَّحْمَٰنُ وَلَدًا
De sier også: «Den Barmhjertige har lagt seg til barn.»
89لَّقَدْ جِئْتُمْ شَيْئًا إِدًّا
Dere har kommet med noe forferdelig!
MaryamKoranregister
98Vers
MekkanskRevelation
87Vers

Oversettelse — Maryam 87

Sure Maryam Vers 87 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : da kan de ikke få noen til å legge inn…

Sure Vers 87/98 — Sure Maryam مريم (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Maryam Lytt, Sure Maryam Oversettelse, Sure Maryam mp3, Sure Maryam pdf. Vers 85–89. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers