Al-Baqara · 117/286
Översättning Translitteration — Sura Al-Baqara
بَدِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ وَإِذَا قَضَىٰ أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ ۝١١٧
Badree`us samaawaati wal ardi wa izaa qadaaa amran fa innamaa yaqoolu lahoo kun fayakoon
📖 På Svenska
Himlarna och jorden är Hans verk och när Han beslutar att något skall vara säger Han endast till det: "Var!" - och det är.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • Badīʿ (بَدِيعُ): Skapare som frambringar något utan tidigare förebild eller modell.
  • Qaḍā (قَضَىٰ): Beslutade, bestämde och avsåg.
  • Amran (أَمْرًا): En sak eller ett ting som Han vill ska ske.
  • Kun (كُن): Var! – ett befallande ord som innebär att tinget omedelbart blir till.

Tolkning av versen:

Allah, den Upphöjde, är himlarnas och jordens Skapare, som har frambringat dem ur intet utan någon tidigare förebild eller modell. Han har skapat allt som finns i dem med fulländad visdom och makt. När Han har beslutat en sak och vill att den ska bli till, säger Han endast till den: "Var!" – och den blir omedelbart, precis så som Han har velat. Ingenting kan hindra Hans beslut, och ingen kan stå emot Hans vilja. Hans ord "Var" är tillräckligt för att allt ska bli till, utan dröjsmål eller svårighet.

Lärdomar och insikter från versen:

  • Allahs makt är oinskränkt och fullkomlig; Han skapar det Han vill utan behov av hjälp eller verktyg.
  • Versen ingjuter i den troendes hjärta en djup känsla av Allahs storhet och upphöjdhet, vilket stärker tilliten till Honom i alla situationer.
  • Den påminner oss om att Allahs beslut är oåterkalleliga och att allt som sker i universum sker genom Hans vilja, vilket ger lugn och trygghet i hjärtat.
  • Den uppmanar människan att vända sig till Allah i alla sina angelägenheter, ty Han som skapade himlarna och jorden ur intet förmår säkerligen att besvara den bedjandes böner och uppfylla hans behov.
  • Versen bekräftar tron på uppståndelsen, ty den som skapade allt med ett enda ord har förmåga att återuppväcka de döda på nytt.


📜 Vers 115-119 — Sura Al-Baqara

115وَلِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ ۚ فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللَّهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ وَاسِعٌ عَلِيمٌ
Öst och väst tillhör Gud och vart ni än vänder er [finner ni] Guds anlete. Gud når överallt och Han vet allt.
116وَقَالُوا اتَّخَذَ اللَّهُ وَلَدًا ۗ سُبْحَانَهُ ۖ بَل لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ كُلٌّ لَّهُ قَانِتُونَ
Och de säger: "Gud har avlat en son." Stor är Han i Sin härlighet! Nej, allt i himlarna och på jorden tillhör Honom och allt böjer sig för Hans vilja.
117بَدِيعُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ ۖ وَإِذَا قَضَىٰ أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُن فَيَكُونُ
Himlarna och jorden är Hans verk och när Han beslutar att något skall vara säger Han endast till det: "Var!" - och det är.
118وَقَالَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ لَوْلَا يُكَلِّمُنَا اللَّهُ أَوْ تَأْتِينَا آيَةٌ ۗ كَذَٰلِكَ قَالَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِم مِّثْلَ قَوْلِهِمْ ۘ تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ ۗ قَدْ بَيَّنَّا الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ
OCH DE som saknar kunskap säger: "Varför talar inte Gud till oss eller ger oss ett tecken?" Så sade deras föregångare; deras ord och deras hjärtan liknar varandra. Men Vi har gjort budskapen klara och tydliga för dem som [vill] övertygas.
119إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ بِالْحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا ۖ وَلَا تُسْأَلُ عَنْ أَصْحَابِ الْجَحِيمِ
Vi har förvisso sänt dig [Muhammad] med sanningen, som förkunnare av ett glatt budskap om hopp och som varnare, och du skall inte hållas ansvarig för dem som har helvetet till arvedel.
Al-BaqaraKoranregister
286Vers
MedinensiskRevelation
117Vers

Översättning — Al-Baqara 117

Sura Al-Baqara Vers 117 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Himlarna och jorden är Hans verk och när Han beslutar…

Sura Vers 117/286 — Sura Al-Baqara البقرة (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Baqara Lyssna, Sura Al-Baqara Översättning, Sura Al-Baqara mp3, Sura Al-Baqara pdf. Vers 115–119. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers