Al-Waqi'a · 72/96
Översättning Translitteration — Sura Al-Waqi'a
أَأَنتُمْ أَنشَأْتُمْ شَجَرَتَهَا أَمْ نَحْنُ الْمُنشِئُونَ ۝٧٢
A-antum anshaatum shajaratahaaa am nahnul munshi`oon
📖 På Svenska
Är det ni som har fått det träd att växa [vars ved ni bränner], eller är Vi dess upphov

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Förklaring av viktiga ord:

  • "Anshā'tum": Har ni skapat eller frambringat.
  • "Shajaratahā": Dess träd, det vill säga det träd som används för att framkalla eld.
  • "Al-Munshi'ūn": De som skapar och frambringar.

Tolkning av versen:

Allah (Subhanahu wa Ta'ala) väcker människornas förnuft och hänvisar dem till en av de största välsignelserna som de använder dagligen – elden. Han säger: Har ni sett den eld som ni tänder? Är det ni som har skapat det träd som elden framkallas ur, eller är det Vi som har skapat det? Detta är en retorisk fråga som leder till insikt: Ingen människa kan påstå att hon har skapat trädet, dess växt, dess torrhet eller egenskapen att frambringa eld ur det. Tvärtom är det Allah som har skapat det och gjort det lämpligt för människans nytta, av nåd och barmhärtighet från Honom.

Lärdomar och budskap från versen:

  1. Erkännande av Allahs makt och skapelse: Versen påminner människan om att hon är svag och oförmögen att skapa även det minsta ting, som ett träd, medan Allah är den Allsmäktige som skapar allt utan ansträngning.
  2. Tacksamhet för välsignelser: Elden är en av de största välsignelser som människan använder för matlagning, uppvärmning och många andra behov. Att reflektera över dess ursprung leder till tacksamhet mot Allah.
  3. Ödmjukhet och eftertanke: När människan inser att hon inte har någon roll i skapelsen av det hon använder, blir hon ödmjuk inför sin Herre och förstår att hennes uppgift är att dyrka Honom och lyda Honom.
  4. Bevis på uppståndelsen: Den som har makt att skapa eld ur ett grönt träd har också makt att återuppväcka de döda, vilket stärker tron på livet efter döden och räkenskapens dag.
  5. Kärlek till Allah: Att känna Allahs omsorg om sina tjänare genom att skapa sådana livsnödvändiga ting väcker kärlek och tacksamhet i hjärtat, vilket för människan närmare sin Skapare.


📜 Vers 70-74 — Sura Al-Waqi'a

70لَوْ نَشَاءُ جَعَلْنَاهُ أُجَاجًا فَلَوْلَا تَشْكُرُونَ
Om Vi ville kunde Vi göra det salt och bittert; bör ni då inte vara tacksamma
71أَفَرَأَيْتُمُ النَّارَ الَّتِي تُورُونَ
Har ni ägnat en tanke åt elden som ni tänder upp
72أَأَنتُمْ أَنشَأْتُمْ شَجَرَتَهَا أَمْ نَحْنُ الْمُنشِئُونَ
Är det ni som har fått det träd att växa [vars ved ni bränner], eller är Vi dess upphov
73نَحْنُ جَعَلْنَاهَا تَذْكِرَةً وَمَتَاعًا لِّلْمُقْوِينَ
Vi har skapat det som en påminnelse [till er] och till nytta och glädje för den vilsne och hungrige vandraren i ödemarken.
74فَسَبِّحْ بِاسْمِ رَبِّكَ الْعَظِيمِ
Prisa då din Herres namn, omstrålat av makt och härlighet!
Al-Waqi'aKoranregister
96Vers
MekkanskRevelation
72Vers

Översättning — Al-Waqi'a 72

Sura Al-Waqi'a Vers 72 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Är det ni som har fått det träd att växa…

Sura Vers 72/96 — Sura Al-Waqi'a الواقعة (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Waqi'a Lyssna, Sura Al-Waqi'a Översättning, Sura Al-Waqi'a mp3, Sura Al-Waqi'a pdf. Vers 70–74. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers