Al-Anfal · 21/75
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Anfal
وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ قَالُوا سَمِعْنَا وَهُمْ لَا يَسْمَعُونَ ۝٢١
Wa laa takoonoo kallazeena qaaloo sami`naa wa hum laa yasma`oon
📖 På Norsk
Vær ikke som de som sier: «Vi hører,» når de intet oppfatter.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • «سَمِعْنَا»: Vi hørte (med ørene).
  • «لَا يَسْمَعُونَ»: De hører ikke (med hjertene og forstanden).

Tolkning av verset:

Dere troende! Vær ikke som de som sier «vi har hørt» – nemlig hyklerne og avgudsdyrkerne som hører Allahs ord bli resitert med ørene sine, men som ikke lytter med hjertene og forståelsen. De reflekterer ikke over det de hører, og de tar ikke lærdom av det. Deres påstand om å ha hørt er tom, fordi de ikke følger opp med tro og handling. De hører med ørene, men hjertene deres er lukket for sannheten, og de tror ikke på det som blir sagt.

Lærdommer og visdom:

  • Dette verset lærer oss at ekte lytting ikke bare er med ørene, men med hjertet og forstanden. Den som hører Allahs ord uten å reflektere eller handle, er som den som ikke har hørt i det hele tatt.
  • Verset advarer oss mot hykleri og likegyldighet overfor Guds budskap. Det oppfordrer oss til å være oppriktige i vår tro og til å la det vi hører av Koranen og profetens lære, forvandle våre hjerter og liv.
  • Det minner oss om at islam er en religion for både hjerte og sinn – den krever at vi lytter aktivt, forstår, og handler i tråd med det vi lærer. Dette gjør troen levende og meningsfull, og fører oss nærmere Allahs nåde og tilgivelse.


📜 Vers 19-23 — Sure Al-Anfal

19إِن تَسْتَفْتِحُوا فَقَدْ جَاءَكُمُ الْفَتْحُ ۖ وَإِن تَنتَهُوا فَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ وَإِن تَعُودُوا نَعُدْ وَلَن تُغْنِيَ عَنكُمْ فِئَتُكُمْ شَيْئًا وَلَوْ كَثُرَتْ وَأَنَّ اللَّهَ مَعَ الْمُؤْمِنِينَ
Om dere vantro søker en avgjørelse, så har dere nå fått den. Om dere holder opp, så er dette bedre for dere. Om dere setter i gang på nytt, så gjør Vi det samme, og deres antall vil ikke hjelpe dere det ringeste, hvor stort det enn er. Gud er med de troende.
20يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَأَنتُمْ تَسْمَعُونَ
Dere som tror, adlyd Gud og Hans sendebud! Vend dere ikke bort fra Ham, når dere dog hører.
21وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ قَالُوا سَمِعْنَا وَهُمْ لَا يَسْمَعُونَ
Vær ikke som de som sier: «Vi hører,» når de intet oppfatter.
22۞ إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِندَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِينَ لَا يَعْقِلُونَ
De verste krek i Guds øyne er dem som er døve og stumme og intet forstår.
23وَلَوْ عَلِمَ اللَّهُ فِيهِمْ خَيْرًا لَّأَسْمَعَهُمْ ۖ وَلَوْ أَسْمَعَهُمْ لَتَوَلَّوا وَّهُم مُّعْرِضُونَ
Hvis Gud hadde visst om noe godt i dem, ville Han latt dem oppfatte. Men om Han lot dem oppfatte, ville de likevel vendt seg bort og tatt avstand.
Al-AnfalKoranregister
75Vers
MedinensiskRevelation
21Vers

Oversettelse — Al-Anfal 21

Sure Al-Anfal Vers 21 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Vær ikke som de som sier: «Vi hører,» når de…

Sure Vers 21/75 — Sure Al-Anfal الأنفال (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Anfal Lytt, Sure Al-Anfal Oversettelse, Sure Al-Anfal mp3, Sure Al-Anfal pdf. Vers 19–23. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers