Al-Layl · 5/21
Översättning Translitteration — Sura Al-Layl
فَأَمَّا مَنْ أَعْطَىٰ وَاتَّقَىٰ ۝٥
Fa ammaa man a`taa wattaqaa
📖 På Svenska
För den som villigt ger [av sina ägodelar] och fruktar Gud

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser:

  • أَعْطَى (gav): betyder att ge av det som är ens skyldighet, såsom zakat (allmosa), utgifter för familjen och försoningar (kaffarah).
  • وَاتَّقَى (och fruktade): betyder att frukta Allah och avhålla sig från det Han har förbjudit.

Tolkning av versen:

Efter att ha nämnt människans olika strävanden och vägar, delar Allah in människorna i två grupper. Han säger: Den som ger av sin rikedom i Allahs väg – genom att betala zakat, spendera på sin familj och ge försoningar – och som fruktar Allah genom att avhålla sig från det som är förbjudet, och som dessutom bekräftar sanningen i "det finns ingen gud utom Allah" och allt vad denna bekännelse innebär av tro och handling, samt tror på den belöning och det straff som följer av denna tro – för den personen kommer Allah att göra vägen till det goda och rätta lätt, vägleda honom till framgång och underlätta hans angelägenheter i detta liv och i det kommande.

Lärdomar och budskap:

  • Allahs vägledning och framgång är kopplad till människans egna handlingar; den som ger och fruktar Allah, öppnar Allah för honom dörrarna till allt gott.
  • Generositet och gudsfruktan är två nycklar till ett framgångsrikt liv, både i detta liv och i det nästa.
  • Islam uppmuntrar till att ge och dela med sig av det man har, och att leva ett liv präglat av medvetenhet om Allah i alla handlingar.
  • Allahs nåd är stor – Han lovar att underlätta vägen för den som strävar mot det goda, vilket inger hopp och motivation hos den troende att fortsätta på rätt väg.


📜 Vers 3-7 — Sura Al-Layl

3وَمَا خَلَقَ الذَّكَرَ وَالْأُنثَىٰ
Vid Den som har skapat man och kvinna!
4إِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتَّىٰ
[Alla] strävar ni mot olika [mål]!
5فَأَمَّا مَنْ أَعْطَىٰ وَاتَّقَىٰ
För den som villigt ger [av sina ägodelar] och fruktar Gud
6وَصَدَّقَ بِالْحُسْنَىٰ
och som tror på det högsta goda,
7فَسَنُيَسِّرُهُ لِلْيُسْرَىٰ
skall Vi göra det lätt [att följa religionens bud].
Al-LaylKoranregister
21Vers
MekkanskRevelation
5Vers

Översättning — Al-Layl 5

Sura Al-Layl Vers 5 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : För den som villigt ger [av sina ägodelar] och fruktar…

Sura Vers 5/21 — Sura Al-Layl الليل (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Layl Lyssna, Sura Al-Layl Översättning, Sura Al-Layl mp3, Sura Al-Layl pdf. Vers 3–7. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers