An-Nahl · 122/128
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nahl
وَآتَيْنَاهُ فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً ۖ وَإِنَّهُ فِي الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِينَ ۝١٢٢
Wa aatainaahu fid dunyaa hasanah; wa innahoo fil Aakhirati laminas saaliheen
📖 På Norsk
Vi gav ham det som var godt i denne verden, og i den hinsidige vil han visselig være blant de rettferdige.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord og uttrykk:

  • حَسَنَةً (hasanah): Her betyr det en god og velsignet tilværelse i denne verden, inkludert ros, godt omdømme og rettledning.
  • الصَّالِحِينَ (as-salihīn): De rettskafne, de som handler rett og oppnår høye grader i Paradiset.

Tolkning av verset:

Vi ga Abraham (fred være med ham) en god belønning i denne verdenen. Dette inkluderer profetembetet, et vakkert og ærefullt omdømme blant menneskene, og rettskafne etterkommere. Han ble et forbilde for alle generasjoner, og folk fra alle trosretninger elsker og respekterer ham. I det hinsidige vil han være blant de rettskafne som har oppnådd de høyeste gradene i Paradiset, på grunn av sin tro, lydighet og takknemlighet overfor Gud.

Lærdommer og innsikter fra verset:

  1. Den som er oppriktig i sin tro og handlinger, vil få både en god belønning i denne verdenen og i det hinsidige. Gud gir ikke bare i det hinsidige, men også i denne verdenen.
  2. Et godt omdømme og ære hos menneskene er en av Guds gaver til sine rettskafne tjenere.
  3. Sann suksess er å kombinere det gode i denne verdenen med det gode i det hinsidige – dette er kjennetegnet på de rettskafne.
  4. Verset oppmuntrer oss til å følge Abrahams eksempel: å være takknemlig, lydig og oppriktig i vår tilbedelse av Gud alene, slik at vi også kan oppnå Guds gunst i begge verdener.


📜 Vers 120-124 — Sure An-Nahl

120إِنَّ إِبْرَاهِيمَ كَانَ أُمَّةً قَانِتًا لِّلَّهِ حَنِيفًا وَلَمْ يَكُ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
Abraham var en leder, ydmyk og Gud-søkende. Han var ingen avgudsdyrker.
121شَاكِرًا لِّأَنْعُمِهِ ۚ اجْتَبَاهُ وَهَدَاهُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ
Han viste takknemlighet for Hans godhet. Gud utvalgte ham og ledet ham på rett vei.
122وَآتَيْنَاهُ فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً ۖ وَإِنَّهُ فِي الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِينَ
Vi gav ham det som var godt i denne verden, og i den hinsidige vil han visselig være blant de rettferdige.
123ثُمَّ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا ۖ وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ
Så gav Vi deg denne inspirasjon: «Følg Abrahams lære som Gud-søker! Han var ingen avgudsdyrker!»
124إِنَّمَا جُعِلَ السَّبْتُ عَلَى الَّذِينَ اخْتَلَفُوا فِيهِ ۚ وَإِنَّ رَبَّكَ لَيَحْكُمُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فِيمَا كَانُوا فِيهِ يَخْتَلِفُونَ
Sabbaten ble bare innført for dem som var uenige om læren. Herren vil på oppstandelsens dag treffe avgjørelse mellom dem om det de var uenige om.
An-NahlKoranregister
128Vers
MekkanskRevelation
122Vers

Oversettelse — An-Nahl 122

Sure An-Nahl Vers 122 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Vi gav ham det som var godt i denne verden,…

Sure Vers 122/128 — Sure An-Nahl النحل (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nahl Lytt, Sure An-Nahl Oversettelse, Sure An-Nahl mp3, Sure An-Nahl pdf. Vers 120–124. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers