Sad · 58/88
Oversettelse Translitterasjon — Sure Sad
وَآخَرُ مِن شَكْلِهِ أَزْوَاجٌ ۝٥٨
Wa aakharu min shak liheee azwaaj
📖 På Norsk
og annet av samme slag, alt slått sammen.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord- og uttrykksforklaringer:

  • وَآخَرُ: og en annen (type straff).
  • مِن شَكْلِهِ: av samme slag, lignende.
  • أَزْوَاجٌ: flere arter, forskjellige former og typer.

Tolkning av verset:

Etter at Allah har nevnt den pinefulle drikken som de ugudelige skal få i helvete – nemlig kokende vann og puss fra sårene deres – fortsetter Han med å si at de også vil få en annen type straff som ligner på denne, men i mange forskjellige former og varianter. Dette betyr at straffen deres ikke er begrenset til én type, men at de vil møte flere slags pinsler som ligner hverandre i alvorlighet og smerte, men som varierer i form og art. Dette understreker at lidelsen deres er mangfoldig og uendelig, og at de ikke vil finne noen lettelse eller hvile fra den.

Lærdommer og budskap:

  1. Allahs rettferdighet: Dette verset minner oss om at Allahs straff for de som bevisst avviser sannheten og fortsetter i synd, er rettferdig og passende for deres handlinger. Ingen kan unnslippe Hans rettferdige dom.
  2. Alvoret i det hinsidige: Verset vekker oss til å ta livet på alvor og ikke la oss lure av jordiske gleder. Det minner oss om at valgene våre her har konsekvenser i det hinsidige.
  3. Barmhjertighetens dør: Selv om dette verset beskriver en fryktelig straff, er det også en påminnelse om Allahs store barmhjertighet – fordi Han har sendt oss advarsler gjennom Koranen og profetene, slik at vi kan vende om og unngå denne skjebnen.
  4. Takknemlighet for troen: Når vi leser om disse straffene, øker vår takknemlighet for at Allah har veiledet oss til islam og gitt oss muligheten til å søke Hans tilgivelse og nåde. Dette fyller hjertet med ydmykhet og ønsket om å gjøre gode gjerninger.


📜 Vers 56-60 — Sure Sad

56جَهَنَّمَ يَصْلَوْنَهَا فَبِئْسَ الْمِهَادُ
helvete, hvor de stekes, et sørgelig hvilested!
57هَٰذَا فَلْيَذُوقُوهُ حَمِيمٌ وَغَسَّاقٌ
Slik er det. Så la dem smake det, kokende vann og eiter,
58وَآخَرُ مِن شَكْلِهِ أَزْوَاجٌ
og annet av samme slag, alt slått sammen.
59هَٰذَا فَوْجٌ مُّقْتَحِمٌ مَّعَكُمْ ۖ لَا مَرْحَبًا بِهِمْ ۚ إِنَّهُمْ صَالُو النَّارِ
Her er en flokk, som kommer hodekulls inn til dere! Det er ingen velkomsthilsen for dem, de skal stekes i Ilden.
60قَالُوا بَلْ أَنتُمْ لَا مَرْحَبًا بِكُمْ ۖ أَنتُمْ قَدَّمْتُمُوهُ لَنَا ۖ فَبِئْسَ الْقَرَارُ
De vil si: «Nei, ingen velkomsthilsen for dere! Det er dere som har stelt i stand dette for oss.» For et sørgelig sted å være!
SadKoranregister
88Vers
MekkanskRevelation
58Vers

Oversettelse — Sad 58

Sure Sad Vers 58 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : og annet av samme slag, alt slått sammen.

Sure Vers 58/88 — Sure Sad ص (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Sad Lytt, Sure Sad Oversettelse, Sure Sad mp3, Sure Sad pdf. Vers 56–60. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers