Al-Kahf · 90/110
Översättning Translitteration — Al-Kahf
حَتَّىٰ إِذَا بَلَغَ مَطْلِعَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَطْلُعُ عَلَىٰ قَوْمٍ لَّمْ نَجْعَل لَّهُم مِّن دُونِهَا سِتْرًا ۝٩٠
Hattaaa izaa balagha matli`ash shamsi wajdahaa tatlu`u alaa qawmil lam naj`al lahum min doonihaa sitraa
📖 På Svenska
[mot öster] till dess han kom till den plats där solen går upp, och han fann att den gick upp över ett folk åt vilket Vi inte hade gett något skydd mot den.
🎧 Lyssna

📜 Vers 88-92 — Al-Kahf

88وَأَمَّا مَنْ آمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُ جَزَاءً الْحُسْنَىٰ ۖ وَسَنَقُولُ لَهُ مِنْ أَمْرِنَا يُسْرًا
Men den som tror och lever ett gott och rättskaffens liv skall i belöning få det högsta goda, och Vi skall göra Våra befallningar lätta [att utföra] för honom."
89ثُمَّ أَتْبَعَ سَبَبًا
Därpå följde han en väg
90حَتَّىٰ إِذَا بَلَغَ مَطْلِعَ الشَّمْسِ وَجَدَهَا تَطْلُعُ عَلَىٰ قَوْمٍ لَّمْ نَجْعَل لَّهُم مِّن دُونِهَا سِتْرًا
[mot öster] till dess han kom till den plats där solen går upp, och han fann att den gick upp över ett folk åt vilket Vi inte hade gett något skydd mot den.
91كَذَٰلِكَ وَقَدْ أَحَطْنَا بِمَا لَدَيْهِ خُبْرًا
Så som [han fann dem, så lämnade han dem]; Vi hade kännedom om allt som rörde honom och [Vi stödde honom i allt].
92ثُمَّ أَتْبَعَ سَبَبًا
Därpå följde han en väg,
Al-KahfKoranregister
110Vers
MekkanskRevelation
90Vers

Översättning — Al-Kahf 90

Sura Al-Kahf Vers 90 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : [mot öster] till dess han kom till den plats där…

Sura Vers 90/110 — Al-Kahf الكهف (Mekkansk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Al-Kahf Lyssna, Al-Kahf Översättning, Al-Kahf mp3, Al-Kahf pdf. Vers 88–92. På Svenska: Dansk.




Koranen


Tuesday, August 18, 2026

Don't forget us in your sincere prayers