Al-Imran · 90/200
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Imran
إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا بَعْدَ إِيمَانِهِمْ ثُمَّ ازْدَادُوا كُفْرًا لَّن تُقْبَلَ تَوْبَتُهُمْ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الضَّالُّونَ ۝٩٠
Innal lazeena kafaroo ba`da eemaanihim summaz daadoo kufral lan tuqbala tawbatuhum wa ulaaa`ika humud daaalloon
📖 På Norsk
De som faller fra etter at de er kommet til troen, og så bare tiltar i vantro, deres omvendelse godtas ikke. Disse er villfarende.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Ord med behov for forklaring:

  • ثُمَّ ازْدَادُوا كُفْرًا – det vil si at de fortsatte i sin vantro og økte i den, inntil døden kom til dem.
  • لَّن تُقْبَلَ تَوْبَتُهُمْ – at deres anger ikke vil bli akseptert når de er i dødsøyeblikket, fordi tiden for anger da er over.

Tolkning av verset:

Dette verset handler om dem som først trodde, deretter ble vantro, og som fortsatte i sin vantro og økte i den helt til de møtte døden. For disse menneskene vil deres anger ikke bli akseptert når de er i dødsøyeblikket, fordi anger på det tidspunktet ikke lenger er gyldig – den må komme før døden er nærværende. De er de som har forlatt den rette veien og gått seg vill, for de har vendt seg bort fra sannheten etter å ha kjent den, og de har ikke angret før det var for sent. Verset ble åpenbart om dem som fornektet Jesus etter å ha trodd på Moses, og deretter fornektet Muhammed – fred og velsignelser være med ham – og dermed økte i sin vantro.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Anger er en dør til tilgivelse, men den har en tid – den må komme før døden er nærværende. Dette lærer oss å ikke utsette anger og omvendelse.
  • Verset advarer mot å fortsette i synd og vantro, for ingen vet når døden kommer.
  • Det viser Allahs rettferdighet – Han aksepterer anger fra dem som oppriktig vender tilbake til Ham, men ikke fra dem som bare angrer når døden er uunngåelig.
  • Det minner oss om viktigheten av å holde fast ved troen og ikke la seg forlede bort fra den, for avvik fra sannheten etter å ha kjent den er blant de største tapene.


📜 Vers 88-92 — Sure Al-Imran

88خَالِدِينَ فِيهَا لَا يُخَفَّفُ عَنْهُمُ الْعَذَابُ وَلَا هُمْ يُنظَرُونَ
samlet, og der skal de være for alltid. Det blir ingen lettelse i straffen for dem, og ingen appell.
89إِلَّا الَّذِينَ تَابُوا مِن بَعْدِ ذَٰلِكَ وَأَصْلَحُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ
Unntatt er de som etterpå omvender seg og forbedrer seg. Gud er tilgivende, nåderik.
90إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا بَعْدَ إِيمَانِهِمْ ثُمَّ ازْدَادُوا كُفْرًا لَّن تُقْبَلَ تَوْبَتُهُمْ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الضَّالُّونَ
De som faller fra etter at de er kommet til troen, og så bare tiltar i vantro, deres omvendelse godtas ikke. Disse er villfarende.
91إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَمَاتُوا وَهُمْ كُفَّارٌ فَلَن يُقْبَلَ مِنْ أَحَدِهِم مِّلْءُ الْأَرْضِ ذَهَبًا وَلَوِ افْتَدَىٰ بِهِ ۗ أُولَٰئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ وَمَا لَهُم مِّن نَّاصِرِينَ
De som er vantro, og dør som vantro, det vil ikke bli mottatt fra noen av dem en verden fylt av gull, om han ville løskjøpe seg med det. Dem venter en pinefull straff, og de har ingen til å hjelpe seg.
92لَن تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّىٰ تُنفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ ۚ وَمَا تُنفِقُوا مِن شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ
Dere når ikke frem til rett fromhet før dere gir bort av det som er dere kjært. Hva dere enn gir, Gud vet om det.
Al-ImranKoranregister
200Vers
MedinensiskRevelation
90Vers

Oversettelse — Al-Imran 90

Sure Al-Imran Vers 90 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : De som faller fra etter at de er kommet til…

Sure Vers 90/200 — Sure Al-Imran آل عمران (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Imran Lytt, Sure Al-Imran Oversettelse, Sure Al-Imran mp3, Sure Al-Imran pdf. Vers 88–92. På Norsk: Svenska.





Koranen


Monday, September 21, 2026

Don't forget us in your sincere prayers