Al-Fath · 22/29
Översättning Translitteration — Sura Al-Fath
وَلَوْ قَاتَلَكُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوَلَّوُا الْأَدْبَارَ ثُمَّ لَا يَجِدُونَ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا ۝٢٢
Wa law qaatalakumul lazeena kafaroo la wallawul adbaara summa laa yajidoona waliyanw-wa laa naseeraa
📖 På Svenska
Om de som förnekar sanningen [nu] ger sig i strid med er, skall de snart göra helt om och fly och de kommer inte att finna någon beskyddare och ingen hjälpare.

🎧 Lyssna
📜

Översättning — Tafsir

Ordens betydelser i versen:

  • لَوَلَّوُا الْأَدْبَارَ – De skulle ha vänt ryggarna, det vill säga flytt från slagfältet i nederlag.
  • وَلِيًّا – En beskyddare som tar hand om deras angelägenheter och försvarar dem.
  • نَصِيرًا – En hjälpare som stödjer dem i striden mot er.

Tolkning av versen:

Om de som förnekar sanningen – det vill säga Quraysh-folket i Mecka – hade kämpat mot er, o troende, skulle de ha flytt och vänt er ryggen i full reträtt, precis som den som besegras i strid. De skulle inte ha stått emot er alls. Därefter skulle de inte finna någon beskyddare som kunde skydda dem från er, inte heller någon hjälpare som kunde stödja dem i kampen mot er. Detta är en gudomlig garanti för segern åt de troende, och en bekräftelse på att Gud – den Upphöjde – skyddar och hjälper dem mot sina fiender, oavsett hur många eller starka dessa fiender än må vara.

Lärdomar och budskap från versen:

  • Versen ingjuter mod och trygghet i de troendes hjärtan, och lär dem att förlita sig på Gud i alla situationer, ty Han är den som ger seger och skyddar sina tjänare.
  • Den visar att den sanna makten ligger hos Gud, och att fiender – hur starka de än verkar – är svaga inför Guds vilja och kraft.
  • Versen uppmuntrar de troende att inte frukta sina fiender, utan att lita på Guds löfte om hjälp och seger, vilket stärker deras tro och fördjupar deras övertygelse om att islam är sanningen som Gud har lovat att stödja.
  • Den påminner om att ingen verklig beskyddare eller hjälpare finns utom Gud, och att alla allianser utan Honom är värdelösa och förgängliga.


📜 Vers 20-24 — Sura Al-Fath

20وَعَدَكُمُ اللَّهُ مَغَانِمَ كَثِيرَةً تَأْخُذُونَهَا فَعَجَّلَ لَكُمْ هَٰذِهِ وَكَفَّ أَيْدِيَ النَّاسِ عَنكُمْ وَلِتَكُونَ آيَةً لِّلْمُؤْمِنِينَ وَيَهْدِيَكُمْ صِرَاطًا مُّسْتَقِيمًا
Gud har gett er löfte om [många segrar och att] rikligt byte skall tillfalla er - ja, detta har redan kommit er till del - och Han hindrade fienden från att angripa er för att ge de troende ett tecken och för att leda er på en rak väg.
21وَأُخْرَىٰ لَمْ تَقْدِرُوا عَلَيْهَا قَدْ أَحَاطَ اللَّهُ بِهَا ۚ وَكَانَ اللَّهُ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرًا
En annan [vinst väntar], som ni hittills inte har kunnat [tillkämpa er], [men] den ligger inom räckhåll för Gud, som har allt i Sin makt.
22وَلَوْ قَاتَلَكُمُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَوَلَّوُا الْأَدْبَارَ ثُمَّ لَا يَجِدُونَ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا
Om de som förnekar sanningen [nu] ger sig i strid med er, skall de snart göra helt om och fly och de kommer inte att finna någon beskyddare och ingen hjälpare.
23سُنَّةَ اللَّهِ الَّتِي قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلُ ۖ وَلَن تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلًا
Så har Gud gått till väga i gångna tider, och du skall finna att Guds vägar förblir desamma.
24وَهُوَ الَّذِي كَفَّ أَيْدِيَهُمْ عَنكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ عَنْهُم بِبَطْنِ مَكَّةَ مِن بَعْدِ أَنْ أَظْفَرَكُمْ عَلَيْهِمْ ۚ وَكَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرًا
Det är Han som i Mekka-dalen höll deras händer borta från er och era händer borta från dem, sedan Han låtit er få övertaget över dem; och Gud såg vad ni gjorde.
Al-FathKoranregister
29Vers
MedinensiskRevelation
22Vers

Översättning — Al-Fath 22

Sura Al-Fath Vers 22 - Läs, Lyssna, Översättning, Svenska : Om de som förnekar sanningen [nu] ger sig i strid…

Sura Vers 22/29 — Sura Al-Fath الفتح (Medinensisk). Läs Lyssna Översättning (Svenska). Lyssna: Sura Al-Fath Lyssna, Sura Al-Fath Översättning, Sura Al-Fath mp3, Sura Al-Fath pdf. Vers 20–24. På Svenska: Dansk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers