At-Tawba · 76/129
Oversættelse Translitteration — Sura At-Tawba
فَلَمَّا آتَاهُم مِّن فَضْلِهِ بَخِلُوا بِهِ وَتَوَلَّوا وَّهُم مُّعْرِضُونَ ۝٧٦
Falammaaa aataahum min fadlihee bakhiloo bihee wa tawallaw wa hum mu`ridoon
📖 På Dansk
Hvornår Han gøre brusebad dem Hans forråd de blev nærige dreje modvilje

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaringer:

  • بَخِلُوا (bakhilū): De var nærige og tilbageholdte med at give af det, de havde fået.
  • وَتَوَلَّوْا (watawallaw): De vendte sig bort og trak sig tilbage.
  • مُعْرِضُونَ (mu'riḍūn): De vendte sig bevidst bort fra sandheden med afvisning.

Tolkning af verset:

Da Allah gav dem af Sin rigdom og nåde, som Han havde lovet dem, og de fik, hvad de havde bedt om, så holdt de tilbage med at opfylde deres løfte om at give i velgørenhed og bruge deres penge i det gode. De var nærige med at betale den ret, som Allah havde på deres rigdom, og de undlod at give almisser. Derefter vendte de sig bort fra lydigheden mod Allah og fra troen, mens de var afvisende over for islam og dens påbud. Deres natur var præget af at vende sig bort fra sandheden, og de var ikke oprigtige i deres løfter, men brød dem, når de fik, hvad de ønskede.

Lærdomme og formaninger fra verset:

  1. At holde sine løfter og være tro mod sine forpligtelser er en vigtig egenskab ved troen. Den, der lover Allah noget, skal opfylde det, især når Allah har opfyldt hans ønsker.
  2. Nærighed og tilbageholdenhed med at bruge penge i det gode er en forkastelig egenskab, som fjerner mennesket fra Allahs nåde og velsignelser.
  3. Allah giver af Sin rigdom til hvem Han vil, men den, der ikke takker for gaven og ikke bruger den i lydighed mod Allah, mister gavn af den og kan endda miste den.
  4. At vende sig bort fra Allah efter at have modtaget Hans gaver er et tegn på utaknemmelighed og svag tro. Derfor skal den troende altid være taknemmelig og bruge Allahs gaver til at nærme sig Ham, ikke til at fjerne sig fra Ham.
  5. Verset opfordrer os til at være generøse og give af det, Allah har skænket os, for det er en årsag til øget velsignelse og glæde i begge verdener.


📜 Vers 74-78 — Sura At-Tawba

74يَحْلِفُونَ بِاللَّهِ مَا قَالُوا وَلَقَدْ قَالُوا كَلِمَةَ الْكُفْرِ وَكَفَرُوا بَعْدَ إِسْلَامِهِمْ وَهَمُّوا بِمَا لَمْ يَنَالُوا ۚ وَمَا نَقَمُوا إِلَّا أَنْ أَغْنَاهُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ مِن فَضْلِهِ ۚ فَإِن يَتُوبُوا يَكُ خَيْرًا لَّهُمْ ۖ وَإِن يَتَوَلَّوْا يُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ عَذَابًا أَلِيمًا فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ ۚ وَمَا لَهُمْ فِي الْأَرْضِ مِن وَلِيٍّ وَلَا نَصِيرٍ
De sværger GUD de aldrig sagde det de uttered glosen vantro; de disbelieved klædelige submitters. Virkelig de give oppe hvad de aldrig havde. De rebelled jævne GUD Hans bud showered dem Hans grace forråd De fortryder det være tilfredsstillende dem. Men dersom de sving GUD ville forpligte dem til smertelige gengældelse ind den liv Herefter De grundlægge ingen jord være deres lord beherske
75۞ وَمِنْهُم مَّنْ عَاهَدَ اللَّهَ لَئِنْ آتَانَا مِن فَضْلِهِ لَنَصَّدَّقَنَّ وَلَنَكُونَنَّ مِنَ الصَّالِحِينَ
Visse af dem jævne pledged Dersom GUD showered os Hans grace vi være charitable lede righteous liv
76فَلَمَّا آتَاهُم مِّن فَضْلِهِ بَخِلُوا بِهِ وَتَوَلَّوا وَّهُم مُّعْرِضُونَ
Hvornår Han gøre brusebad dem Hans forråd de blev nærige dreje modvilje
77فَأَعْقَبَهُمْ نِفَاقًا فِي قُلُوبِهِمْ إِلَىٰ يَوْمِ يَلْقَوْنَهُ بِمَا أَخْلَفُوا اللَّهَ مَا وَعَدُوهُ وَبِمَا كَانُوا يَكْذِبُونَ
Følgelig Han plagued dem hykleri deres hjerter dagen de træffes Ham. Den er fordi de brød deres løfter GUD fordi af deres ligge
78أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ سِرَّهُمْ وَنَجْوَاهُمْ وَأَنَّ اللَّهَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ
De ikke indser den GUD vide deres hemmeligheder deres sammensværgelser GUD er Knower al hemmeligheder
At-TawbaKoranregister
129Vers
MedinensiskRevelation
76Vers

Oversættelse — At-Tawba 76

Sura At-Tawba Vers 76 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Hvornår Han gøre brusebad dem Hans forråd de blev nærige…

Sura Vers 76/129 — Sura At-Tawba التوبة (Medinensisk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura At-Tawba Lyt, Sura At-Tawba Oversættelse, Sura At-Tawba mp3, Sura At-Tawba pdf. Vers 74–78. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers