Al-A'raf · 113/206
Oversættelse Translitteration — Sura Al-A'raf
وَجَاءَ السَّحَرَةُ فِرْعَوْنَ قَالُوا إِنَّ لَنَا لَأَجْرًا إِن كُنَّا نَحْنُ الْغَالِبِينَ ۝١١٣
Wa jaaa`as saharatu Fir`awna qaaloo inna lanaa la ajjran in kunnaa nahnul ghaalibeen
📖 På Dansk
Tryllekunstnerne kom Pharaoh sagde vi betales vi Gøre er vinderne

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ord- og udtryksforklaring:

  • السَّحَرَةُ: Tryllekunstnerne, dem der udøver magi og illusioner.
  • أَجْرًا: Belønning, løn eller en økonomisk kompensation.
  • الْغَالِبِينَ: De sejrende, dem der vinder over modstanderen.

Tolkning af verset:

Da Farao fik at vide, at Moses og Aron havde udfordret ham, sendte han sine folk ud for at samle alle de dygtigste tryllekunstnere i sit rige. Da tryllekunstnerne ankom til Farao, stillede de en betingelse, før de gik i kamp mod Moses: De sagde til Farao: "Vil vi ikke få en rigelig belønning og en stor sum penge, hvis vi besejrer Moses med vores magi og opnår sejr over ham?" De ønskede at sikre sig deres økonomiske kompensation på forhånd, før de overhovedet gik i gang med deres opgave. Dette viser, at deres motivation var verdslig vinding og materiel gevinst, ikke nogen form for overbevisning eller sag.

Udledte lærdomme og visdom:

  • Dette vers lærer os, at mennesker, der handler ud fra materielle interesser og verdslige mål, ofte er villige til at kæmpe for enhver sag, så længe de får deres betaling. Det står i skarp kontrast til de troende, der handler for Guds skyld og håber på Hans belønning i det hinsides.
  • Verset viser også, hvordan magthavere som Farao bruger penge og materielle goder til at rekruttere folk til deres sag, uanset om sagen er retfærdig eller ej. Dette er en påmindelse om at være på vagt over for dem, der lader sig købe af verdslige fristelser.
  • Samtidig giver verset os et glimt af den kommende begivenhed, hvor disse tryllekunstnere, efter at have set sandheden i Moses' mirakel, ændrer deres holdning fuldstændigt og kaster sig ned i tro. Dette minder os om, at sandheden har magt til at forvandle selv dem, der først var imod den, og at ingen er uden for Guds vejledning, hvis de oprigtigt søger den.
  • Verset opfordrer os til at være oprigtige i vores intentioner og ikke lade materielle interesser styre vores valg, men i stedet søge Guds tilfredshed og Hans evige belønning, som er langt bedre og mere varig end alt det verdslige.


📜 Vers 111-115 — Sura Al-A'raf

111قَالُوا أَرْجِهْ وَأَخَاهُ وَأَرْسِلْ فِي الْمَدَائِنِ حَاشِرِينَ
De sagde Respit ham hans boder sender summoners enhvere city
112يَأْتُوكَ بِكُلِّ سَاحِرٍ عَلِيمٍ
Lade dem indkaldelse enhvere erfarne tryllekunstner
113وَجَاءَ السَّحَرَةُ فِرْعَوْنَ قَالُوا إِنَّ لَنَا لَأَجْرًا إِن كُنَّا نَحْنُ الْغَالِبِينَ
Tryllekunstnerne kom Pharaoh sagde vi betales vi Gøre er vinderne
114قَالَ نَعَمْ وَإِنَّكُمْ لَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ
Han sagde Ja indeed; du jævne blive mig
115قَالُوا يَا مُوسَىٰ إِمَّا أَن تُلْقِيَ وَإِمَّا أَن نَّكُونَ نَحْنُ الْمُلْقِينَ
De sagde O Moses enten du kaster vi kaster
Al-A'rafKoranregister
206Vers
MekkanskRevelation
113Vers

Oversættelse — Al-A'raf 113

Sura Al-A'raf Vers 113 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Tryllekunstnerne kom Pharaoh sagde vi betales vi Gøre er vinderne

Sura Vers 113/206 — Sura Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-A'raf Lyt, Sura Al-A'raf Oversættelse, Sura Al-A'raf mp3, Sura Al-A'raf pdf. Vers 111–115. På Dansk: Norsk.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers