Al-Hijr · 52/99
Oversettelse Translitterasjon — Sure Al-Hijr
إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ إِنَّا مِنكُمْ وَجِلُونَ ۝٥٢
Iz dakhaloo `alaihi faqaaloo salaaman qaala innaa minkum wajiloon
📖 På Norsk
Da de trådte inn til ham, hilste de: «Fred!» Men han svarte: «Vi er redde for dere!»

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • Salāman: Dette betyr "fred" eller "fredshilsen". Det er en hilsen som innebærer ønske om trygghet og fred for den andre parten.
  • Wajilūn: Dette betyr "redde" eller "engstelige". Det beskriver en følelse av frykt og bekymring.

Tolkning av verset:

Dette verset forteller oss om en hendelse da englene kom til profeten Ibrahim (fred være med ham). De kom til ham i skikkelse av mennesker, og da de trådte inn hos ham, hilste de ham med ordene: "Fred være med deg." Profeten Ibrahim svarte på hilsenen deres, og som en gjestfrihetshandling – slik han var kjent for – tilberedte han og serverte dem en stekt kalv. Han trodde de var vanlige mennesker og ønsket å hedre dem med mat. Men da han så at de ikke spiste av maten, ble han bekymret og redd. I henhold til datidens skikk og tradisjon, var det slik at dersom en gjest ikke spiste av vertens mat, kunne det bety at gjesten hadde onde hensikter eller at noe uheldig skulle skje. Derfor sa han til dem: "Jeg føler frykt og engstelse overfor dere," fordi de ikke tok imot gjestfriheten hans.

Lærdommer og visdom fra verset:

  • Dette verset viser oss profeten Ibrahims høye moral og gode oppførsel, da han tok imot gjestene sine med ære og respekt, og tilberedte mat for dem.
  • Det lærer oss viktigheten av gjestfrihet i islam, og at det å ta godt imot gjester er en av de edle egenskapene som muslimer oppfordres til å praktisere.
  • Verset viser også at frykt og bekymring er en naturlig menneskelig følelse, og at selv profeter kan oppleve slike følelser i visse situasjoner.
  • Det minner oss om at Allah sender sine engler og budbringere for å støtte sine profeter, og at ingenting skjer uten Hans vilje og visdom.
  • Hendelsen understreker også at vi bør være oppmerksomme på tegn og signaler i møte med andre, og at vi alltid bør søke Allahs beskyttelse mot alt ondt.


📜 Vers 50-54 — Sure Al-Hijr

50وَأَنَّ عَذَابِي هُوَ الْعَذَابُ الْأَلِيمُ
men at Min straff er den smertelige straff.
51وَنَبِّئْهُمْ عَن ضَيْفِ إِبْرَاهِيمَ
Og fortell dem om Abrahams gjester.
52إِذْ دَخَلُوا عَلَيْهِ فَقَالُوا سَلَامًا قَالَ إِنَّا مِنكُمْ وَجِلُونَ
Da de trådte inn til ham, hilste de: «Fred!» Men han svarte: «Vi er redde for dere!»
53قَالُوا لَا تَوْجَلْ إِنَّا نُبَشِّرُكَ بِغُلَامٍ عَلِيمٍ
De sa: «Vær ikke redd! Vi har godt nytt til deg om en forstandig gutt.»
54قَالَ أَبَشَّرْتُمُونِي عَلَىٰ أَن مَّسَّنِيَ الْكِبَرُ فَبِمَ تُبَشِّرُونَ
Da svarte han: «Bringer dere meg godt nytt, skjønt høy alder har nådd meg? Hvilket godt nytt bringer dere?»
Al-HijrKoranregister
99Vers
MekkanskRevelation
52Vers

Oversettelse — Al-Hijr 52

Sure Al-Hijr Vers 52 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Da de trådte inn til ham, hilste de: «Fred!» Men…

Sure Vers 52/99 — Sure Al-Hijr الحجر (Mekkansk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure Al-Hijr Lytt, Sure Al-Hijr Oversettelse, Sure Al-Hijr mp3, Sure Al-Hijr pdf. Vers 50–54. På Norsk: Svenska.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers