Al-A'raf · 15/206
Oversættelse Translitteration — Sura Al-A'raf
قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ ۝١٥
Qaala innaka minal munzareen
📖 På Dansk
Han sagde Du bevilges respit

🎧 Lyt
📜

Oversættelse — Tafsir

Ordforklaring:

  • "Al-Munẓarīn" (الْمُنظَرِينَ): betyder dem, der får udsættelse eller henstand med deres død til et bestemt tidspunkt.

Tolkning af verset:

Da Satan (Iblis) havde bedt Allah om udsættelse til den dag, hvor menneskene genoprejses, svarede Allah ham: "Sandelig, du er blandt dem, der får udsættelse." Denne udsættelse varer dog ikke til dommedag, men kun til den første pust i trompeten (Sur), hvor alle skabninger vil dø. På den dag vil hele skaberværket forgå, og kun Allah, den Ene og Evige, vil forblive. Denne henstand blev givet som en prøvelse for menneskene, så det bliver tydeligt, hvem der adlyder Allah, og hvem der følger Satan. Dermed bliver belønningen for de lydige større, og straffen for de ulydige mere retfærdig, da de fik tid og mulighed for at vælge deres vej.

Lærdomme og visdom fra verset:

  1. Allah er den Almægtige, der alene bestemmer over liv og død, og ingen kan udsætte eller fremskynde sin skæbne uden Hans vilje.
  2. Udsættelse og tid i denne verden er ikke altid et tegn på Allahs tilfredshed, men kan være en prøvelse og en mulighed for at rette op på sine fejl.
  3. Menneskets liv er begrænset, og døden er uundgåelig – derfor bør man udnytte tiden til at nærme sig Allah og gøre gode gerninger.
  4. Allahs retfærdighed er fuldkommen; Han giver hver sjæl tid til at træffe sine valg, så ingen kan undskylde sig på dommedag.
  5. Denne sandhed opfordrer den troende til at våge over sine handlinger og ikke lade sig forlede af Satans løfter, da hans magt kun varer indtil den fastsatte time.


📜 Vers 13-17 — Sura Al-A'raf

13قَالَ فَاهْبِطْ مِنْهَا فَمَا يَكُونُ لَكَ أَن تَتَكَبَّرَ فِيهَا فَاخْرُجْ إِنَّكَ مِنَ الصَّاغِرِينَ
Han sagde Derfor du gå derned du ikke er være arrogante her. enes du debased
14قَالَ أَنظِرْنِي إِلَىٰ يَوْمِ يُبْعَثُونَ
Han sagde Bevilge mig respit Dagen Opstandelse
15قَالَ إِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ
Han sagde Du bevilges respit
16قَالَ فَبِمَا أَغْوَيْتَنِي لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَكَ الْمُسْتَقِيمَ
Han sagde Idet Du haver willed som jeg går astray jeg skulke dem Deres lige sti
17ثُمَّ لَآتِيَنَّهُم مِّن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَيْمَانِهِمْ وَعَن شَمَائِلِهِمْ ۖ وَلَا تَجِدُ أَكْثَرَهُمْ شَاكِرِينَ
Jeg komme dem fra dem bagefter dem fra deres rigtig fra deres venstre Du grundlægge den fleste af dem er unappreciative
Al-A'rafKoranregister
206Vers
MekkanskRevelation
15Vers

Oversættelse — Al-A'raf 15

Sura Al-A'raf Vers 15 - Læs, Lyt, Oversættelse, Dansk : Han sagde Du bevilges respit

Sura Vers 15/206 — Sura Al-A'raf الأعراف (Mekkansk). Læs Lyt Oversættelse (Dansk). Lyt: Sura Al-A'raf Lyt, Sura Al-A'raf Oversættelse, Sura Al-A'raf mp3, Sura Al-A'raf pdf. Vers 13–17. På Dansk: Norsk.




Koranen


Monday, September 7, 2026

Don't forget us in your sincere prayers