An-Nisa · 70/176
Oversettelse Translitterasjon — Sure An-Nisa
ذَٰلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ عَلِيمًا ۝٧٠
Zaalikal fadlu minal laah; wa kafaa billaahi `Aleemaa
📖 På Norsk
Slik er Guds godhet. Gud strekker til når det gjelder viten.

🎧 Lytt
📜

Oversettelse — Tafsir

Forklaring av vanskelige ord:

  • الْفَضْلُ: Gaven, overfloden og den store belønningen som kommer fra Allahs nåde og barmhjertighet.
  • عَلِيمًا: Den Allvitende, som kjenner alle tings indre og ytre sannhet.

Tolkning av verset:

Den store belønningen og den ærefulle rangen som er nevnt for de lydige og troende – den er en ren gave og et gode fra Allah alene, ikke noe de har fortjent av egen kraft. Allah gir denne gaven til hvem Han vil blant Sine tjenere, ut fra Sin visdom og rettferdighet. Og det er tilstrekkelig at Allah er Allvitende – Han kjenner fullt ut Sine tjeneres tilstand, deres intensjoner, deres handlinger og hvem som fortjener denne store belønningen gjennom sine oppriktige gjerninger. Han vil gi hver og en det de fortjener i samsvar med deres handlinger, for ingenting er skjult for Ham, verken i himlene eller på jorden.

Lærdommer og visdom fra verset:

  1. All godhet og belønning kommer fra Allahs rene nåde – dette lærer den troende å være ydmyk og ikke føle seg selvgod eller hovmodig over egne gjerninger.
  2. Allahs kunnskap omfatter alt – denne vissheten fyller den troendes hjerte med trygghet, fordi Allah ser all oppriktighet og vil belønne den, selv om mennesker ikke ser den.
  3. Verset oppmuntrer til å fortsette i lydighet og gode gjerninger, fordi Allah kjenner den sanne verdien av dem og ikke lar noe arbeid gå tapt.
  4. Den troende lever med håp og optimisme, fordi Allahs gave er større enn ens egne fortjenester – dette gjør islam til en religion fylt med nåde og barmhjertighet.


📜 Vers 68-72 — Sure An-Nisa

68وَلَهَدَيْنَاهُمْ صِرَاطًا مُّسْتَقِيمًا
og lede dem på rett vei.
69وَمَن يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَٰئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِم مِّنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ ۚ وَحَسُنَ أُولَٰئِكَ رَفِيقًا
De som viser lydighet mot Gud og mot Sendebudet, vil være sammen med dem som Gud har beredt glede, profetene, de rettferdige, martyrene og de rettskafne. Gode følgesvenner er dette.
70ذَٰلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ عَلِيمًا
Slik er Guds godhet. Gud strekker til når det gjelder viten.
71يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا خُذُوا حِذْرَكُمْ فَانفِرُوا ثُبَاتٍ أَوِ انفِرُوا جَمِيعًا
Dere som tror, vis aktsomhet! Rykk ut til kamp i kompanier, eller samlet!
72وَإِنَّ مِنكُمْ لَمَن لَّيُبَطِّئَنَّ فَإِنْ أَصَابَتْكُم مُّصِيبَةٌ قَالَ قَدْ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيَّ إِذْ لَمْ أَكُن مَّعَهُمْ شَهِيدًا
Det finnes slike som henger etter, og hvis dere rammes av tap, sier han: «Gud viste meg nåde, ved at jeg ikke var sammen med dem.»
An-NisaKoranregister
176Vers
MedinensiskRevelation
70Vers

Oversettelse — An-Nisa 70

Sure An-Nisa Vers 70 - Les, Lytt, Oversettelse, Norsk : Slik er Guds godhet. Gud strekker til når det gjelder…

Sure Vers 70/176 — Sure An-Nisa النساء (Medinensisk). Les Lytt Oversettelse (Norsk). Lytt: Sure An-Nisa Lytt, Sure An-Nisa Oversettelse, Sure An-Nisa mp3, Sure An-Nisa pdf. Vers 68–72. På Norsk: Svenska.




Koranen


Tuesday, September 8, 2026

Don't forget us in your sincere prayers